Okul seçimi yaparken cam güvenliğini göz ardı etmeyin

Feb 28, 2016 by

ERL_8345

Anaokulu arama sürecinde öğlen yemekleri, öğretmenler, eğitim konusunda hepimiz titiz davranarak seçim yapıyoruz, peki güvenlik? Doğrusunu söylemeliyim ki en önemli olan bu noktayı ben de bugüne kadar hiç sormadım. Bu etkinlik sayesinde güvenlik konusunda hem farkındalığım arttı hem de cam çeşitleri hakkında merak ettiğim soruları sordum. Öğrendiğim tüm bilgileri ve notları da buradan sizlerle paylaşmak istedim.

Öğrencilerin eğitim ortamı ve yakın çevrelerinde, bedensel ve psikolojik yaralanmalarının önüne geçilmesi için çeşitli önlemlerin alınması gerekiyor. Okullarda ve evlerde yeterli güvenlik önlemlerini alıyor muyuz?

Çocuklarımız, günlerinin önemli bir kısmını okul veya eğitimle ilgili etkinliklerde geçiriyor. Okul yöneticileri için ise fiziksel aktivitelerin yoğun olduğu ortamlarda çocukların sağlığını ve yaşamını tehlikeye atmayacak ve yaralanmalara yol açmayacak cam kullanımı ile ilgili önemli kuralları bilmeleri önemli bir sorumluluk taşıyor. Cam güvenliği konusunda yol gösterici olmayı hedeflediğimiz olası kırılma durumunda parçalanıp dağılmayarak yaralanmaları ve yaşamsal riskleri ortadan kaldıran emniyet ve güvenlik camları hakkında sohbet etmek üzere Etiler Sandalyee Brassiere’de Şişecam ekibiyle bir araya geldik.

ERL_8306

IMG_7748

Geçen aylarda bir arkadaşımıza gittiğimizde biz gelmeden önce kış bahçesinde bulunan tavandaki bir camın kar düşmesinden dolayı kırıldığını ve tüm camın yere düştüğünü gördüm. Eğer onlar yan tarafta olmasalardı diye düşünmek bile korkutuyor insanı. O zaman cam çeşitlerini bilmediğim için buna nasıl önlem alınacağı konusunda da pek fikrim yoktu.

Temperli camla lamine camın farkı nedir?

Bildiğiniz gibi günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde, cam artık sadece pencerelerde kullanılan bir malzeme olmanın yanısıra, ısı ve ses yalıtımı sağlayan, güneşin aşırı parlaklığı ile radyasyon ısısını denetleyen, darbelere karşı dayanıklı ve cam kırılmasından kaynaklanan yaralanma risklerini azaltan niteliklere sahip bir yapı malzemesine dönüşmüş durumda.

Binayı dış mekan ile bütünleştiren şeffaflık ve doğallığın simgesi olan cam, kullanıldığı binalarda ve iç mekanlarda çocuklarımız için gün ışığı alımı ile ferah ve sağlıklı bir ortam sunmamıza önemli katkı sağlıyor. Ayrıca cam, doğru olarak seçildiğinde görüş açımızda tutarak onları her türlü tehlikeden koruyabilmemiz için mekanlarda kullanabileceğimiz en doğru malzeme. Doğal olarak kırılgan bir yapıya sahip olan cam, barındırdığı şeffaflık avantajına rağmen kullanıldığı alana uygun özellikleri taşımadığı zaman çocukların güvenliğini tehdit eder hale gelebiliyor. Özellikle savunmasız çocuklarımızın bulunduğu ortamlarda, onları bu tür kaza risklerinden korumak için emniyet ve güvenlik camlarının tercih edilmesi büyük önem taşıyor.

Eğitim kurumlarında,

 • Direk/ Kaza ile çarpmalar
 • Kapı/pencerenin çarpması, çarpılması
 • Objelerin (top gibi) fırlatılması
 • Yumruk gibi şiddet etkileri nedenlerinden dolayı cam kazalarına sıkça rastlandığını biliyor muydunuz?

Kırılgan bir malzeme olan cam, kalınlığı artırılarak darbelere karşı nispeten dayanıklı hale gelebiliyor. Ancak bu, kırılmadan kaynaklanan yaralanmaları önlemeye yetmiyor. Kırılma durumlarında ciddi yaralanmaların önüne geçilebilmesi için darbe sonucunda keskin ve sivri uçlar oluşturmayan, kırılma anında ortalığa saçılmayıp, yerinde sabit kalan “emniyet ve güvenlik camlarının” tercih edilmesi gerekiyor.

Lamine camın evler için maliyeti nedir?

Lamine Emniyet ve Güvenlik camları iki veya daha fazla cam plakanın özel bağlayıcı polivinil bu olası bir kırılma durumunda parçalanıp dağılmayarak yaralanmaların ve yaşamsal risklerin ortadan kalkmasını sağlıyor.

Bu camların, eğitim kurumları ve kreşlerin yanı sıra; hastaneler, adliyeler, konutlar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri gibi mekanlarda, emniyet ve güvenlik ihtiyacı bulunan balkon korkulukları, pencere camları, camlı ara bölmeler gibi alanlarda da kullanılması güvenlik açısından büyük önem taşıyor.

Ayrıca, eğitim kurumlarında ;

 • Merdiven yanı korkuluk camları,
 • Oyun alanlarında bulunan 5 metreye kadar olan camlamalar,
 • Camlarında açık şekilde işaret ile belirtilen oyun alanları ve yerden yüksekliği 2 metre olan camlamalar,
 • Oturma alanlarının bulunduğu 1 metreye kadar olan camlamalar,
 • İnsanların çarpma olasılığının bulunduğu, yerden 1 metre yüksekliğindeki camlamalar,
 • Yerden 80 cm yüksekliğe kadar olan ayna uygulamaları,
 • Her pencere veya pencere dışında duvar, bölme, kapı veya çıkışlarda saydam veya yarı-saydam olarak görülen yerler ‘sağlık ve güvenlik sebepleri’ nedeniyle güvenli bir malzeme, kırılmaya karşı korumalı ve işaretlenmiş olmalı.

Etkinlik sonunda gerçekleştirdiğimiz demoda elimize önce tuğla alarak Lamine camların darbeye olan dayanıklılığını deneyimleyebileceğimiz bir test gerçekleştirdik. Tuğlayla hiçbir şekilde zarar veremediğimiz camı (hatta tuğlanın kırıldığı fakat camın çatlamadığını gördük)  çekiç yardımıyla kırmaya çalıştık. Sonuç olarak emniyet ve güvenlik camı olduğu için darbe aldığında dağılmıyor ve kırılma halinde parçaları yerinde tutuyor. Bu sayede yaralanmaları engelliyor.

Gorsel_6

Burada veli ve bir anne olarak ev ve okullardaki cam güvenliğini gözden geçirmemiz gerektiğini görüyoruz. Özellikle okullar için bence devlet tarafından zorunlu olması ve yasalaştırılması gereken bu cam çeşidinin kullanılması için okul seçimi yaparken güvenlik üzerine sorularınızı sormayı ihmal etmeyin.

Hepinize kocaman sevgiler,

Meltem

http://www.instagram.com/kokoshanne

http://www.youtube.com/kokoshanne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *