Çocuğuma İngilizce’yi nasıl öğretebilirim?

Nov 5, 2015 by

IMG_0502Evet artık Amerika macera serisi ve deneyim yazıları başlıyor:) Bu zamana kadar sizlerden gelen, en çok sorulan sorulardan biri Alin’in burada yabancı dile olan yaklaşımı ve alışma süreci oldu. İlk olarak bu konuyla başlayalım. Boston’a taşınmadan önce geçen sene 20 günlüğüne gelmemiz bize çok şey öğretti. Alin konuşamadığı ve anlamadığı için tam bir kültür şokuna girip, bambaşka bir çocuk olmuştu burada. Erol’un işinden dolayı taşınma ihtimalimiz olduğu için kolları sıvadık ve son 1 senedir İngilizce için çok çalıştık:) Şuan ne kadar iyi yaptığımızı ve Alin’i ne kadar güzel hazırladığımızı görebiliyorum. İnsanlar çevremizde konuştuğunda söyledikleri cümlelerin içerisinden bir kelime yakalaması bile çok hoşuna gidiyor. Yeni bir dili öğrenmek her ne kadar bizim için o kadar kolay olmasa da inanın onların beyinleri bizimkinden çok farklı işliyor. Her gece yatarken kafasını yastığa koyduğunda gün içerisinde yeni öğrendiği bir kelime çıkıveriyor ağzından, onu tekrarlıyor. Peki 2 yaşında başlayan İngilizce serüvenimiz nasıl başladı? Neler yaptık? İşte bunların hepsi aşağıdaki maddelerde saklı:) Okuyup, birini bile uygulasanız, biri bile işinize yararsa benden mutlusu yok!

Happyshop.com.tr İngilizce kitaplar
Türkiye’de maalesef İngilizce çocuk kitabı bulmak o kadar kolay değil. Ya hep aynılarını görüyorsunuz çevrede ya da benim gibi yurtdışından alıp getiriyorsunuz. Happynest, Happyshop adında yeni bir platform oluşturup, çok ciddi çalışarak, harika bir İngilizce kitap koleksiyonu hazırlamış. Son zamanlarına yetişsem de buraya gelmeden önce en son 10 kitapla çıktım. Her gece yatarken onları okudum. Anlıyor muydu? Hayır. Ama içlerinden kelimelerin hafızasında kalması bile yeterliydi bana. Kesinlikle eğer İngilizce biliyorsanız dil gelişimi için bu siteye bakmanızı öneriyorum.

Akd Kids Etiler Anaokulu

AKD‘nin açılımı Amerikan Kültür Derneği. Zincir bir anaokulu olduğu için diğer şubeleri hakkında bir yorum yapamayacağım ama Etiler şubesi bizim başımıza gelen en güzel şey oldu:) 1911 yılından beri ülkemizde hizmet veren en büyük özel eğitim kurumlarından birisiymiş.  Türkiye’de ve dünyada 100’den fazla dil okulu, 20’den fazla okul öncesi eğitim ve etüt merkezleri bulunuyor. %50 ingilizce %50 Türkçe eğitim veriliyor. Amerika’dan gelen Cecile öğretmenin Alin’de emeği büyüktür ki hala onun adını sayıklıyoruz ara ara. Okul oldukça temiz, çalışanlar ve öğretmenler güleryüzlü, her daim yardım alabileceğiniz psikoloğu bulunuyor. Okul arayış döneminizde mutlaka listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Luset Romano- İngilizce konuşan oyun ablası
Alin’i Happynest’te aktivitelere götürürken bir annenin Alin yaşındaki oğluna İngilizce oyun ablası geldiğini duydum ve hemen sohbete girdim. Çok memnun olduklarını ve her hafta 2-3 gün gelip sadece İngilizce konuşarak oyun oynadıklarından bahsetti. Luset’in eve gelip, sürekli İngilizce konuşması Alin’i ilk günlerde biraz şaşkınlığa uğratsa da birkaç günden sonra çok alıştı. Ben olduğumda genelde dersler çok verimli geçmiyor ve benimle Türkçe konuşmak istediğinden, ya bir kahve molasına çıkıyor ya da market alışverişine gidiyordum. Sonuç gerçeken şahane oldu. Bir gün gözlerini ellerinle kapatıp “I can see you” dediğinde yüzümde olan ifadeyi ve gülümsemeyi görmeniz lazımdı:) Kendisinden izin alarak buradan ulaşmak isteyenler için telefonunu da paylaşıyorum. Luset cep & whatsapp: 0532 790 76 31

Cailou
Erol’un dayısının kızı Amerika’ya taşınmadan önce hiç İngilizce bilmiyormuş. Buraya taşındıktan sonra evde çizgi filmlerden duyduğu kelimeler ve cümlelerle çok kısa bir zamanda İngilizce öğrendiğini söylemişti. Bizim evde pek televizyon açılmaz, ne biz ne de Alin bayılırız. Ama arada dışarıdan gelip çok yorgun olduğu zaman 10-15 dk kadar battaniyesini alıp iPad’de çizgi film izlemeyi seviyordu. O sıralarda hep Cailou’yu izledi. Çok tane tane ve basit bir İngilizce konuştukları için izlerken Alin’in kelimeleri tekrarladığını görüyordum. Şuan hala kısa kısa olsa da İngilizce çizgi filmler izliyoruz evde.

BabyTv
Buraya gelmeden önce bulduğum bir kanal Baby Tv. Aslında adından da anlaşılacağı gibi tamamen bebekler için. Ama bu zamana kadar hiç İngilizce deneyimi olmayan bir yetişkin bile bu  kanal sayesinde kendi derdini anlatabilir hale gelir. Karakterler ve konuşmalar çok sevimli. Eğer daha önceden keşfetseydim Alin’in kulak dolgunluğu olması için bebekliğinde bile arka planda sesini duyması için açmayı düşünürdüm. (Teledünya 164. kanal, Digiturk 162. kanal)

EduKids English flash cards
Aslında herşey ilk bu kartlarla başladı. Edukids İngilizce Flash kartlarla o kadar çok oynamaya alışmıştı ki Alin, 40 kelimenin hepsini öğrenmesine rağmen kartları önüme koyup hadi sor bana deyip, hepsini bildiğini duydukça mutlu oluyordu:9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *