Taşınma sürecine çocuğumu nasıl hazırlamalıyım?

Sep 21, 2015 by

Tam 26 sene taşınma nedir bilmedim ben. Aynı evde doğdum, aynı evde büyüdüm, aynı evden gelin olarak çıktım:) Ta ki Erol’la 2010 senesinde Kaliforniya’ya Türkiye’ye temelli dönüş yapana kadar hiç taşınmadım ben hayatımda. O zaman 7 kilo vermiştim, yorgunluktan duygusallaşmaya bile vakit bulamamıştım ama ev bomboş kalıp bütün anıların olduğu yerden kapıyı çekip çıkmak zor gelmişti hem de çok.

Şimdi yine ciddi bir taşınma sürecindeyiz. Erol’un işi dolayısıyla tekrar Amerika’ya geri dönerken 3 yaşında bir Alin’imiz var. Herşeyi ince eleyip sık dokuyoruz. Aman psikolojisi bozulmasın aman mümkün olduğu kadar az etkilensin derken her ayrıntıyı ince düşünüp, araştırıyoruz, okuyoruz, profesyonellerle konuşuyoruz.

Alin’e ilk taşınma konusunu açtığımızda artık herşey kesinleşmişti ama ortada bir ev yoktu kiraladığımız. Gerçi hala yok:) Onun için 28 Eylül’de ev tutmaya gidiyoruz Erol’la ikimiz:) İlk verdiği cevap “ama ben evimi çok seviyorum, buradan gitmek istemiyorum oldu”. Yeni hayatımızın nasıl olacağı, anneanne, babaanne ve dedesinin hatta Türkiye’den arkadaşlarının da yanına gelebileceğini, ona çok güzel bir oda yapacağımızı, Amerika’da tanıdığı arkadaşlarımızdan bahsederek onlarla da görüşeceğimizi, sık sık Türkiye’yi ziyaret edeceğimizi anlatarak onu korkularından uzaklaştırmaya çalıştık. Okulundaki psikologla konuşup onlardan destek aldık. Bilmediği bir dilin konuşulduğu ülke için onu hazırladık. (İngilizce öğretme konusunda ayrı bir post hazırlıyorum, onu da yakında yayınlayacağım)

Benim uyguladığım, belki sizin de taşınma sürecinize yardımcı olabilecek işte birkaç not:

Çocuğunuzu bu sürece dahil edin. Yeni ev ve yeni okul ararken eşinize gösterdiğiniz gibi ona da gösterin, onunla da paylaşın.

Mümkün olduğu kadar gerçek ve doğru bilgilerle yanıt verin sorularına. Onu hayal kırıklığına uğratıcak sözler vermeyin.

Eğer çocuğunuz bizimkisi gibi 6 yaşından küçükse değişikliği kavramak onlar için oldukça zor olacaktır. Taşınmanız hakkında konuşurken ona basit cümleler kurun.

Taşınma kavramı ile ilk defa taşınıyorsa ona taşınma ile ilgili kitaplar alın. Bu bizim gerçekten çok işimize yaradı. Aşağıdaki kitapları HappyShop.com.tr ‘den aldık.


Özellikle yeni odasında mutlaka eski odasını andıracak detayları bulundurun. En sevdiği oyuncakları, duvardaki çerçevesi, peluş ayıcıkları, en sevdiği nevresim takımı, oyuncak sepeti vs..

Bırakın kendi kutusunu kendisi hazırlasın ve yeni eve taşındığında kendisi açsın.

Taşınırken onun hayatında köklü değişiklikler yapmayı erteleyin. Tuvalet eğitimi, bebek yatağından çocuk yatağına geçiş, emzik bırakma gibi…

Taşındıktan sonra hayatının düzenini değiştirmeyin. Yemek ve uyku saatleri gibi alışkın olduğu şeyleri aynı şekilde uygulayın.

Taşınmadan önce ve taşındıktan sonra çocuğunuzun psikolojisine göre bir psikologdan yardım almayı ihmal etmeyin.

Taşındıktan sonra yurtdışında yapıldığı gibi sevdiklerinizle beraber mini bir “house warming” partisi verebilirsiniz.

Taşındıktan sonra teknolojinin nimetlerinden yararlanarak onu eski arkadaşlarıyla ailenizle görüştürün.

Anlatması kolay peki bu süreci sen nasıl geçiriyorsun derseniz daha yolun başındayız ama çanlar hafif hafif çalıyor. Biz 1 haftalığına Boston’a ev tutma ve döşemeye gideceğimiz için anneannesinde kalacağına hazırlamaya çalışıyoruz. Ki normalde tatillere gittiğimizde hep kalıyordu, ilk defa değil. Ama bu sefer anneme aşırı tepkili. Her anneanneyle görüştüğümüzde ona tepkisini açıkça belli ediyor. İkisi de zorlanmasın diye annemin evine yakın 1 haftalık bir kreşle anlaştım  ve bugün deneme için oraya gittik. Çok sevdi, arkadaşlarıyla oynadı, yarın yeniden gitmek istedi. En azından kreşe gitmesi ve arkadaşlarıyla oynaması onun kafasını dağıtacak diye düşünüyoruz.

Şimdilik bu kadar.. Boston-İstanbul arası büyük bir maceraya atılıyoruz. Bol bol yazıp, anlatıp, paylaşacağım size:)

http://instagram.com/kokoshanne

http://www.facebook.com/KokoshAnne

http://www.youtube.com/user/KokoshAnne

 

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *