Çocukların evcil hayvanlarla büyümesi onlara neler kazandırır?

Jul 1, 2015 by

IMG_9030.JPG

Aman elini değme, elin kirlenmesin, üzerin tüylenmesin kurallarını bir kenara bırakıp evde evcil hayvanımız olmamasına rağmen elimden geldiğince Alin’in hayvanları sevmesi ve onları birebir tanıması için tüm olanakları değerlendiriyorum. Hatta bahçeli bir evimiz olsa da keşke bir köpek alabilsek diye hayaller de kuruyorum:) Dayanamayıp Hadımköy’den getirdiğimiz iki ördek yavrusunu evde beslediğimizi de Instagram’dan biliyorsunuzdur zaten:) Böyle yapıyorum da peki çocukların hayvanlarla iyi iletişim kurması onlara ne fayda sağlıyor, iyi mi yapıyorum diye araştırırken Huffington Post’ta karşıma çıkan ve oldukça ilgimi çeken Dr. Gail Gross’un bir yazısını sizlerle de paylaşmak istedim.  

Davranış, Çocuk Yetiştirme ve Eğitim uzmanı Dr. Gail Gross bir öğlen yemeğinde Travma Sonrası Stres Bozukluğu tedavisini atlar ile yapan bir arkadaşı ile sohbet etmiş.

Fizksel, duygusal ya da aile içi şiddet gören çocuklar sezgisel olarak atlara güven duyuyorlar. Kendilerini ifade etmelerinin mümkün olmadığı duygusal ve fiziksel olarak yaralanan, istismara uğrayan çocuklar; onu eleştirmeyen, koşulsuz seven ve güçlü görünen atın yanında oturup zamanla tekrar güven duymayı öğreniyor. Kendini güçsüz ve küçük gören çocuk atın üzerine bindiğinde onun hareketleri çocuğu rahatlatıp, kontrol etme eylemini tekrar kazanmasına yardımcı oluyor.

 

Kedi, köpek, tavşan.. Hangi hayvan olursa olsun çocukların evcil hayvanla büyümesi çocukların hayatında önemli rol oynuyor. Peki hayvanların çocuklar üzerindeki etkileri neler?

 

Koşulsuz sevgi verirler: Tek çocuklar ya da kardeş rekabeti olan çocukları rahatlatıp, onlara destek olabilir. Yargı yapmadan ya da sonuç beklemeden çocuğu dinleyebilirler.

 

Öfke kontrolünü öğretirler: Ona ne söylerse söylesin çocuğunuzu sevecek bir evcil hayvan, korkularını sözlü olarak aktarabileceği, gün içerisinde ona kötü davranan arkadaşları için öfkesini anlatabileceği güvenli bir yer olabilir.

 

Empati kurmayı öğretirler: Sahibine bağımlı olan bir evcil hayvan sayesinde çocuk empati kurmayı öğrenebilir. Karnı acıktı mı? Dışarı mı çıkması gerekiyor? Belki yağmurdan korkuyordur.

 

Güven ve sorumluluğu öğretirler: 3 yaşındaki çocuğa bile su ya da yemek kaplarını doldurması gibi ona basit görevleri, büyüdükçe onu yürüyüşe çıkarma gibi sorumlulukları verebilirsiniz.

 

Sosyalleşmelerine destek olur, konuşma becerisini arttırır: Daha yeni yeni konuşmaya başlayan çocukları bile hayvanlarla sohbet etmeye çalışırken görebilirsiniz. Bir evcil hayvan sadece sosyal ve duygusal destek değil, çocuğunuzun dilinin gelişmesine ve sosyalleşmesine de yardımcı olur.

 

Genel olarak hayvanların terapi etme özelliği vardır: Araştırmalar evcil hayvanların tansiyonu düşürme, nekahat dönemini daha hızlı atlatmasına yardımcı olduğu ve stresi azalttığını gösteriyor.

Source: Huffington Post

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *