Organik / Doğal temizlik ürünleri ile imtihanım

May 18, 2015 by


Alin doğana kadar hiç ilgim olmadı şu organik ürünlere. Hatta bizim eve organikten başka birşey giremez diyenleri de şımarık bulurdum ne yalan söyleyeyim. Bu kadar dünyanın parasını vermeye değer mi allah aşkına dediğim de çok olurdu. Ama Alin’e hamileliğimle bu konuya hafif hafif bir titizlik duymaya başladım. İlk koltuk altı deodorantı ile başladım. Alüminyum içermeyen, kokmayan, doğal bir ürün sipariş vermiştim internetten. Doğal bebek şampuanı, biberon yıkama jeli derken sonra biz bebeğimiz için bunları kullanıyoruz da kendimiz niye bol kimyasallı maddeleri kullanıyoruz diye düşünmeye başladım. Hala eve şu girmez, bu alınmaz kıvamında değilim, marketlerde satılan yumuşatıcıyı da deterjanı da kullanıyorum bazen ama kendimiz için de artık doğalını kullanmaya özen gösteriyorum diyelim. Durum böyle olunca bir sürü ürün denedim. Kimi zaman bulaşıklarım temizlenmedi 3 kere yıkadım, makinanın içine sirke döktüm falan filan… Artık iyice benimsediğim belli başlı ürünler var. Onları da sizlerle paylaşmak istedim.

Doğal Bebek/Çocuk Şampuanı – Sabunu
Daha önce birçok zeytinyağı sabununu kullandım ama Abdulla‘daki sabunların verdiği sonucu hiçbirinde alamadım. İlk zamanlar kendime kullanmaya kıyamayıp sadece Alin’e kullanırken o beni benden alan mis kokusu ve ipek gibi olan saçlarından dolayı merak edip bir kere kullandım ve saçlarımı tanıyamadım. Neme doydu derler ya hakikaten öyle oluyor ve saçlar Asos’ta toplanan yemelik zeytinler ile yapılmış, kimyasal madde içermeyen bu şampuanla pırıl pırıl parlıyor. Alin’in kokusunu soracak olursanız boynunun altında saatlerimi geçirebilirim:) Saçlarına sıvı sabununu, vücuduna ise kalıp sabununu kullanıyorum. HiçGözler için özellikle uyarayım: yakıyor. Katkı maddesi içermediği için göz yakmama özelliği yok. Alin de alıştı artık, ben yıkarken gözlerini kapatıyor, “bitti” diyene kadar açmıyor:) Ben Kapalıçarşı’daki dükkanından alıyorum genelde. Sıvı sabunların online satışı şuan için yok ama kalıp sabunları online satın alabilirsiniz.  http://www.abdulla.com

Yukarıda bahsettiğim sabunlar dışında diğer bir güvendiğim marka ise Klorane Bebe.

Klorane, bebeklerin hassas cildine yönelik; hipoalerjenik, alkol, parapen, koruyucu, renklendirici içermeyen, dermatolog ve pediatristler tarafından test edilmiş ürünler sunuyor. Minimum sayıda etken madde kullanarak ürünlerini formüle eden bu marka, risksiz etken maddeler kullanımına özen göstermesi ile bana güven veriyor. Ben parfüm sıktığımda etrafımda dolaşan Alin için tek kullandığım parfüm içeriğinde Calendula çiçeği özü bulunan Klorane Bebe Eau Fraiche Parfumee:) Bu ürünleri ise sadece yetkili eczanelerde satılıyor.

Bulaşık makinesi deterjanı

Ecocert setifikalı, bitkisel içerikli, kokusuz, GDO içermeyen Sodasan’ın bulaşık makinesi deterjanıyla temizlik konusunda pek problem yaşamadım. Klar marka eco sensitive bulaşık makinası tuzu ve parlatıcı ile gayet güzel sonuç veriyor. Eskiden bulaşık makinasında yıkamadığım Alin’in tabak, çatal, biberon vs. leri de artık makinede yıkıyorum, o çok büyük rahatlıkmış:) Bunları da Shima Organik’ten alıyorum.

Adresi:

Akatlar Mah. Zeytinoğlu Cad. Uğur Apart. No:74/C Akatlar / Beşiktaş / İstanbul
0212 351 30 07
info@shimaorganik.com

El yıkama ve elde bulaşık yıkama jeli

Biberiye kokusuna bir zaafım var benim:) İnanılmaz rahatlatıyor, mutlu ediyor insanı. ECO Control Ekolojik Sertifikalı Sonett’in biberiyeli el sabununu kokladıktan sonra hiç değiştirmedim. Ailece el sabunu olarak bunu kullanıyoruz.

Elde bulaşık için ise yine Sonett’in elde bulaşık yıkama sıvısını kullanıyorum. Organik tatlı portakal ve bergamot yağı içeren bu ürün % 100 biyolojik olarak parçalanabiliyor. Konsantre bir ürün olduğundan  uzun süre kullanabiliyorsunuz. Calendula içerdiğinden hassas cildi bile tahriş etmiyor.

Banyo-WC temizleyici
Klozet, lavabo, fayans, küvet, duşakabin, armatür ve duş başlığınızdaki kir ve kireç lekelerinde Mom’s Green Organik Portakallı Bitkisel Banyo WC Temizleyiciyi kullanıyorum. Asit, fosfat, paraben, klor, amonyak gibi zararlı kimyasallar içermiyor ve içeriğindeki tüm maddeler doğada biyolojik olarak parçalanıyor. Ailemin sağlığını korumak İçin “Doğal Yaşamaya” çalışan çevre mühendisi olan Yeşil Anne’nin ürünlerine bu linkten ulaşabilirsiniz. YesilAnne.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *