Annem Der ki… (Saat&Saat’ten anneler gününe özel)

May 3, 2015 by

anne-olunca-anlarsinÇocukken annelerimizden en çok duyduğumuz ortak cümle “Anne olunca anlarsın” dır herhalde. Öyle değil mi? O kadar anlamsız o kadar boş gelirdi ki annem söyleyince… Ta ki Alin doğuncaya kadar! Annemin beni ne kadar çok sevdiğini bildiğimi zannediyormuşum ama hiç bilmiyormuşum halbuki. Benim en sevdiğim şeyi pişirdiğinde, ondan bir çatal bile almayışınının sebebini de anlamazdım.. Havaalanlarında-otobüs garlarında beni yolcu ederken hüngür hüngür ağlamasını da.. Antalya’da gözünün önünden gittim diye, kaybolduğumu zannedip, krizlere girmesini de.. 10 kere “beni varınca ara” ya da “Durak taksisini ara, herhangi bir taksiye binme” demesini de.. Ağzıma zorla iki kaşık yoğurt girsin diye peşimde dolaşmasını da.. Canım acıdığında gözlerinin dolmasını da.. Ateşim çıktığında bütün gece ayakta durmasını da.. Daha sayacak o kadar şey var ki.. Ben hiçbirşey anlamıyormuşum. Annem ve teyzemin kızları (hala gerçek ablam gibi hissettiğim) bana hep annemi üzmemem için nasihatlarda bulunur, “anne olunca anlarsın” dediklerinde çılgına dönerdim. O 9 ay boyunca karnımdayken bile benimle iletişime geçen bebeğimle birlikte her geçen gün annemin o sözlerini, tavırlarının nedenini o kadar iyi anlıyorum ki şimdi.

Hiç unutamadığım başka bir konu da o 13-14 yaşlarındaki ergenlik döneminden kalma.. O zamanlar hatırlarsınız odaların kapılarına alçıdan yapma karakterlerin üzerinde “Canım kızımın-oğlumun odası” yazan şeyleri asmak çok modaydı. Annem özenle almış, bana sürpriz yapmış. Ben de bir gün anneme sinirlenip, kapıyı hızlıca kapatıp, kırmıştım. Tartışma kesin o kadar önemli birşey değildi ki nedenini bile hatırlamıyorum. Şimdi o an aklıma gelince bile “burnumun direği sızlıyor” derler ya tam öyle oluyor işte. (PS: Anne olunca anladım.)

sosyal_Page_15

Bir de “O tabak bitecek” vardır. Bunu hala da anlamam işte:) Alin koca bir tabak mercimek yemeğini yiyip doydum diyorsa, o benim abartıp koyduğum tabağın tamamını yiyecek diye ısrar etmeyi sevmiyorum. 2 kaşık kaldıysa hoop ben bitiriyorum.

Son olarak “Odanı topladın mı?” ile kapanış yapalım. Ben ne kadar toplasam da beğendiremiyordum ki:) Çünkü annemin insan üstü bir düzen şekli var. Giysileri bile öyle bir katlar ki “aa bunu yeni mi almıştım ben” diye düşündürür insana. Abartısız söylüyorum (Erol şahit), yatağı çok düzgün toplamak için yatak nevresimini topladıktan sonra ütülediğini bilirim. Hani hem böyle bir annenin çocuğu hem de bir Başak kadını olarak düzenliyimdir evet ama onun gibi yapmam mümkün olmadığı için toplamazdım. (kih kih kih diye gülüyorum içimden:)

Anneler günü ve Saat&Saat’in Anneler Günü için hazırladığı bu anlamlı proje de sizlere içimi dökmem için bir vesile oldu:)

Hepimizin aklına o tatlı anne sözleri yer etmiştir değil mi? Hadi bu anneler gününde annelerimize özgü sözleri konuşalım ve gülümseten/duygulandıran güzel anılarımızdan bahsedelim.

Çocukken annenizin söylediği hala aklınızdan çıkmayan sözleri, o anı anımsatan ya da annenizle olduğunuz bir fotoğrafla #annemderki ve #saatvesaat etiketiyle paylaşın, @saatvesaat ve @kokoshanne hesaplarını takip edin, Saat&Saat’ten aşağıdaki Guess, Marc By Marc Jacobs, Skagen, Tommy Hilfiger ve Ice-Watch marka saatlerden birini kazanma şansı yakalayın.

Kampanya kuralları:

  • Instagram’da eski fotoğrafların altına eklenen etiketler geçersizdir. 3 Mayıs 2015 – 11 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılan paylaşımlar geçerli sayılacaktır.
  • Paylaşımlarınızı görebilmem için profilinizin kampanya süresince açık olması gerekmektedir.
  • Birden çok fotoğrafla katılım sağlayabilirsiniz.
  • Kazanan talihliler 12 Mayıs 2015 tarihinde açıklanacaktır.

W0235L4 TH1781450 DKNY4509 MBM3207 ICE-WSIWTUS11Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *