Oto koltuğumuzu nasıl seçtik? Neden değiştirdik?

Nov 24, 2014 by

image025
Ana kucağından sonra oto koltuğu seçiminde hiç zorlanmamıştım. Kemer yerleri çok sert olup omuzlarını acıtmasın, güvenli bir oto koltuğu olsun, terletmesin derken üzerine bir de rahat oturtmak için dönenini bulmuştum. Ohh çok rahat ediyoruz diye seviniyordum. Alin bu sene yazlığa giderken bize bir sürpriz yaptı ve omuzlarından o kemerlerini çıkarmaya başladı. Her çıkardığında yolun kenarında duruyor ve bu şekilde gidemeyeceğimizi söyleyerek taktırmaya çalışıyorduk ama o kadar kolay olmadı maalesef:) Kemeri çıkarıp öndeki koltuk başlığını tutmalar, camı açmaya çalışmalar başladı. Hadi yazlık yolu uzun sürüyor sıkılıyor dedik, döndükten sonra 10dk’lık yolda da aynı şeyler devam edince son çareyi oto koltuğunu değiştirmekte bulduk. Ailece bir tatile çıkmak ya da sadece köşedeki markete gidiyor olmak hiç önemli değil, oto koltuğuna binilmeden yola çıkmak gerçekten çok korkutur herzaman beni. Aynı şekilde ben de ve Erol da bu kemer alışkanlığı vardır. Hem kendimiz hem de arkadaşımız bizim arabamıza bindiğinde o kemerler takılır mutlaka.

oto koltugu7

image013

Peki kemer omuzlarından geçmezse onu nasıl koruyacaktı? Bu sorunu ortadan kaldıracak bir alternatif var mıydı?

Uzun araştırmalar sonunda Kiddy Guardianfix Pro 2 oto koltuğunu buldum. Daha önce markayla çok aşinalığım yoktu ama güvenlik test sonuçları ve Alman sırt sağlılığı enstütüsü onayı markaya olan merakımı arttırdı. Kiddy, Almanya’da çocuk oto koltuğu üretimini gerçekleştiren şirketler arasında, bu branşta 30 yılı aşkın tecrübeye sahip olan en ünlü şirketlerden biriymiş aslında.

kiddy oto koltugu3

Bu koltukta kemeri omuzdan bağlama yerine olası bir önden çarpışma anında enerjiyi absorbe edip baş ve boyun yaralanmaları ile baş ve diz çarpışmalarını engelleyen Kiddy güvenlik yastığına bağlıyorsunuz. İlk 2 hafta zor geçti, o öndeki güvenlik yastığı Alin’in öne tutunmasını engellediği için hiç hoşuna gitmedi, arabaya binmek bile istemiyordu. Hergün alışacağını umarak onun ilgisini başka şeylere çekip huysuzlanmasını önlemeye çalışıyordum ki 2 hafta sonrasında kafasını bu yastığa koyup uyuduğunu görünce dedim “bu iş oluyor, alışmaya başlıyor”:)

kiddy oto koltugu4

kiddy oto koltugu5

İlk iki haftadan sonra hiçbir problem yaşamadık. Şuan kısa olsun uzun olsun kemerini çıkartacağını düşünmeden güvenle çıkabiliyorum yola.

kiddy oto koltugu2

Kiddy Guardianfix PRo 2’nin öğrendiğim diğer özellikleri:

Kiddy Guardianfix PRo 2, Kiddy oto koltuğu ailesinin başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Kiddy güvenlik yastığı korumasına ek olarak ayrıca ISOFIX ile sabitlemesi ekstra güvenlik de sağlıyor. Optimum büyüklükteki baş koruma kanatları sayesinde miniğinizin görme açısını etkilemeden baş ve boyun koruması sağlayan Kiddy Guardianfix Pro 2 oto koltuğu, Honey Comb V2 teknolojisi ile baş ve boyun bölgesinde sağlanabilecek en üst düzey kormayı sağlıyor. Çocuğunuz uyurken başı bir sağa bir sola savrulmuyor. Bu sevdiğim özelliklerinden bir diğeri. Ayrıca Guardianfix Pro2’nin uzatılabilen diz destek ünitesi, çocuğunuzun büyüdükçe güvenli ve rahat bir şekilde seyahat edebilmesine de olanak sağlıyor.

Kiddy ürünlerinde, vücudun en çabuk terleyen bölgelerinde, nefes alabilen özelliğe sahip termoteks kumaşı kullanılıyor. Hava geçirgen özelliğe sahip bu malzeme, klima görevi görerek vücut ısısını dengeliyor ve böylece sıcak havalarda uzun araç yolculukları da eğlenceli bir hal alıyor:)

Bir çok çeşidi olan kılıflar, çıkarılabilir ve çamaşır makinesinde 30°C’de (sentetik yıkama programı) yıkanabiliyor. Kurumuş kirleri bile, ıslak bir mendil yardımı ile kolayca temizleyebiliyorsunuz.

Sık sık uçak ile seyahat eden aileleri de unutmamış Kiddy. Kiddy koltukları TUV rheinland tarafından uçakta kullanım için onaylanmış. Uçuş yapılacak uçağın oto koltuğu kullanımını destekleyip desteklemediğinin bilet rezervasyonu esnasında ise kontrol etmenizi öneriyorlar. Ürünler Türkiyede 2+1 yıl ( 3 yıl ) garanti ile sunuluyor.

Kiddy ürünlerini  Kiddy türkiye online mağazası www.kiddy-shop.com.tr üzerinden inceleyebilir ve direkt olarak güvenle satın alabilirsiniz. Kokoshanne takipçilerine özel 30 Kasıma kadar geçerli %25 indirim kupon kodunuz : KOKOSHANNE0114. Ayrıntılı bilgi için www.kiddy-shop.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *