2 yaş uyku sorununu nasıl çözdük?

Aug 12, 2014 by

uyku egitimi

Alin doğduğunda aynı odayı sadece birkaç gün paylaştık. Sonrasında hep kendi yatağında, sallanmadan, pış pışlamadan kendi kendine uyumaya alışmıştı. 2 yaşla birlikte akşam 11’lere kadar uyumaya direnen bir çocukla karşı karşıya kalmış ve kendimi hergün Alin’in odasında yerlerde yorgunluktan sızmış bir şekilde bulmaya başlamıştım. Uykusuz kalmak, onu akşamları saatlerce uyutmaya çalışmak değildi bizi rahatsız eden…Saat 8:30’u geçtiğinde bir enerji patlaması, kahkahaların ardından gelen huysuzluk, ara ara ağlama krizleri hem Erol’u hem de beni çok etkiliyordu. Bu durum haliyle bütün çalışma düzenimi ve eşimle geçirdiğim kaliteli zamanı da etkilemişti tabii. En şiddetli sendromlu bir gecenin ardından gece saat 3:30’a kadar okudum, izledim, notlar aldım. Eski uyku düzenine geçmesine yardımcı olmak için birşeyler yapmam lazımdı.

Amerika’da yaşadığımız dönemde Alin daha yokken Supernanny programına rastladığımızda nasıl olsa ileride işimize yarayacak diye izlerdik:) Ama hiç bu kadar ihtiyacımın olacağı aklıma gelmemişti o ayrı…

İşte o gece aldığım notlar:

  • Kendiniz ve çocuğunuz için uygun bir uyku saati belirleyin. Her akşam o saati geçirmeden uyku tüm uyku adımlarını tamamlamış olun. (Duş, diş fırçalama vs…)
  • Uyku öncesi uykuyu cazip hale getirmek için pijamasını ve kitabını kendisinin seçmesine izin verin. Örn: Bugün çiçekli pijamanı mı giymek istersin yoksa Minnie’li olanını mı? 15dk. masalını okuyun ama oyun oynamayın. Masal süresi bittiğinde “Hayır biraz daha anne” dediğini duyacaksınız. Sadece 5 dk. daha masal okuyacağınızı ve ondan sonra yatacağını söyleyin. O 5 dk’yı asla geçirmeyin.
  • 5 dk. dolduğunda ona artık uyku saatinin geldiğini söyleyip, iyi geceler öpücüğü verin ve odadan ayrılın. Ayrıldığınız anda salonda yanınıza geldiğinde hiç konuşmadan tekrar yerine yatırın ve göz teması kurmayın. Bunu o uykuya dalana kadar tekrarlayın. Gerekirse 40 kere! Kararlılığınızı yitirmeyin ve sabırlı olun.
  • 2-2,5 yaşta korkular başlayabilir. Odasında karanlıktan korkabilir ya da yatağının altında canavar olduğunu söyleyebilir. Yanına yumuşak bir oyuncak ayısını, bebeğini, hayvanını koyun ve onun uyku boyunca yanında olacağını söyleyin.
  • 2-3 yaşındaki bir çocuğun ideal gece uykusu 10,5-11 saattir. Öğlen uykusunu 3’e kadar tamamlayacak şekilde düzenleyin. 1,5-2 saat iki yaşındaki bir çocuğun öğlen uykusu için idealdir. Çocuğun gereğinden fazla öğlen uykusu uyuması akşam uykusunu da olumsuz yönde etkileyecektir.

Peki bu notlardan sonra ne oldu? Neler değişti?

Yaptığım birkaç hatanın farkına varmamı sağladı aslında bu notlar. Alin’i yatırmaya çalıştığımda sürekli konuşuyordum, onun gözlerinin içine bakıp beni anlamasını istiyordum ama her seferinde o tatlılığınla beni yenik duruma düşürüyordu:) Yatış saatini 8:30 olarak belirledik. Akşam yemeğimizi artık en geç 7:30’a kadar yiyiyoruz. 8:00’da duşunu aldıktan sonra kendi pijamasını seçiyor ve 8:15-8:25 masal okunuyor. 8:30 Ding Dong ve artık uyku saati!

İlk akşam yatağına yatırana kadar herşey çok güzeldi. Ama ben odadan çıktığım anda yanıma geliyor, salonda oynamak istediğini söylüyordu. Onunla konuşmadan, onu çok sevdiğimi söyleyerek yerine yatırdım. Kalktı. Yerine yatırdım, kalktı, yerine yatırdım. Kaç defa olduğunu hatırlamıyorum ama belki 25-30 defa yaptım. Ağlıyor ve salona gitmek istiyordu. En son yere yattı odasında, yanımda dur dedi ağlayarak. Başım öne eğik, göz teması kurmadan oturdum yanında ve uyudu. Bu mücadele yaklaşık 45dk sürdü. İkimiz de çok yorulduk ama bir ikincisini yaşamadık. Sanırım yaptığım hatalardan biri kararlı olamamaktı. Onun salona gelip oyun oynamasına 1 kere izin verdiğim zaman, uykuya yatırdığımda nasıl olsa içeri gidip oynayacağım diye kalkıyordu belki…

Sonraki günler uyku saatinde “kalkınca, tekrar yatır” uygulamasını sadece ara ara 2-3 kez daha uyguladım. Onlar da çok kısa sürdü. Artık 8:30’da yatağına yatırdığımda hiç konuşmadan sütünü içiriyorum, dişlerini fırçalıyorum ve iyi geceler öpücüğü verip, onu sevdiğimi söyleyip, yanında 5-10 dakika onunla göz teması kurmadan oturuyorum, saçlarını seviyorum ve uyuyor. Yeni yeni başlayan korkularda ise yanına yumuşak bir oyuncağını vermem gerçekten onu rahatlatıyor. Bazen odasının dışına minik sensorlu gece lambasını da açıyorum. Bu düzen hem benim hem de onun hayatını kolaylaştırdı. 2 yaş uyku düzensizliğini de bu şekilde atlattık çok şükür.

uyku egitimi 2

O akşam Twitter’de birçok anneyle bu konu hakkında sohbet ettik, Instagram’da Alin’in yerde uyur fotoğrafını paylaştığımda (http://instagram.com/p/p_54J5ofkw) 2 yaş uyku sorunu yaşayan birçok annenin de bizimle aynı şeyleri yaşadığını görmüştüm.. O 45dk yıpratmıştı, üzmüştü beni… Bırakın yaz aylarında 11’de yatsın diyen de oldu, hava kararmadan uyumak istemez tabii diyen de, evet uyku eğitimi biraz zorlu geçiyor ama yılma diyen de…

Bu postu yazmamın sebebi bu doğrudur, siz bunu yapın demek değil, benim bazı şeyleri farkına varmamı sağlayan notlar belki sizin de hayatınızı kolaylaştırır diye yazdım. Sonuçta her ailenin çocuk yetiştirme, büyütmesi farklılık gösteriyor. Ama eğer benim gibi sizin de işinize yararsa bu notlar, ne mutlu bana!

Kaynaklar

Baby Centre

http://www.babycentre.co.uk/a7690/establishing-good-sleep-habits-24-to-36-months

http://www.babycenter.com/0_child-wont-go-to-sleep-2-to-3-years_7700.bc

Sleep Lady

Supernanny (Aşağıdaki videoyu da izlemenizi tavsiye ederim)
http://www.youtube.com/watch?v=UWwDmqnBkGo

 

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *