Emziği nasıl bıraktık?

Jun 21, 2014 by

emzik-birakmaYaklaşık bir sene önce emziği bıraktırmayı denemem pişmanlığımla son bulmuştu. Bu linkten önceki yazıma ulaşabilirsiniz.

Mayıs ayında 2 yaşına bastığı gün artık zamanın geldiğini düşündük. Eğer iyice bilinçlendiği ve herşeyi anlamaya başladığı dönemde emmeye devam ederse hem daha zor olacak hem de diş yapısını bozacaktı. Ucunu yak, siyaha boya, leyleklere ver, tuvalete at gibi birçok öneriyle karşılaştık ama nedense hiçbirisi sinmedi benim içime. Sonra bir gün Ortaköy’de dolaşırken arkadaşlarımıza rastladık. Alin’in ağzında emzik olduğunu görünce “Meltem en kolay yol sirke” dediler. Alin annesi gibi ekşi şeyleri sevdiğinden kesin sirkeye de batırsam sever zannetmiştim:) Ama öyle olmadı…

Doğum gününden bir gün sonra emziği bıraktırmaya kararlıydım. Uyku zamanı emziği vermediğim için kendini yerden yere attı, ağladı ve son çare emziği sirkeye batırdım. Evet, işe yaradı. Tiksindi ve meme pis demeye başladı. İlk iki gün uyku zamanlarında oldukça zorlandık, arada yine sirkeye batırdık ama sonrasında emziksiz uyumaya alıştı. Şimdi ne geceleri memesi düşünce uyanıyor, ne de uyku saati harıl harıl emzik arıyoruz:) Hem o hem biz rahatladık.

Eğer siz de emziği bıraktıramıyorsanız belki bu yolu deneyebilirsiniz. En doğru yol olduğu için değil sadece sonuç verdiği için paylaşmak istedim. Yine de doktorunuz ve pedogogla görüşmeniz faydalı olabilir.

Sevgiler,

Kokosh Anne

 

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *