Liposuction ile belirgin hatlara kavuşun!

May 2, 2014 by

Dr. Esin Aksungur’la estetik üzerine gerçekleştirdiğimiz sohbetlerin bu haftaki konusu liposuction. Özellikle doğum sonrası bir çok annenin aklının bir köşesinde duran ama bir türlü harekete geçmek için cesaret edemediği liposuction ile ilgili merak edilen tüm soruları Esin hanım sizler için cevaplandırdı. Bugün (02.05.2014), saat 16:00-18:00 arası Instagram ve Twitter hesaplarım üzerinden ya da info@kokoshanne.com’a mail atarak Esin hanım’a estetik ile sohbet edip, kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz:) 

kozmeticka operacija odluka

Liposuction nedir?

Liposuction vücutta belli bölgelerde toplanan yağların ince kanüller kullanılarak vakum yardımı ile alınması işlemidir. Aslında her insanın vücut şekli, dolayısıyla yağ dağılım oranları farklıdır ve genetik olarak belirlenir. Genel olarak kadınlarda bel, basen, bacak içi; erkeklerde ise karın çevresinde yağlanma daha fazla görülür. Liposuction işleminde amaç bu dengesiz dağılımı bozmak ve daha orantılı bir vücut yaratmaktır.

İşlemi kısaca anlatır mısınız?

Liposuction, işlem yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Özellikle belirtmek isterim ki, bir zayıflama yöntemi değildir. Kilosu normal ya da normalin hafif üzerinde olan; ancak belli bölgelerinde dengesiz yağlanma paterni mevcut kişiler için ideal bir yöntemdir. Bu işlem ile bu alanlar inceltilerek vücudun diğer bölgeleri ile orantısı sağlanır.

Liposuction işleminde sadece kanüllerin gireceği 3-4 mm’lik kesiler yapılır. Kanüller yardımı ile gerekli alanlardan fazla olan yağlar alınır. Bu küçük kesi alanları 2-3 gün içinde iyileşir. Ameliyat sonrası dönemde hastaya korse giydirilir ve cildin yerine adapte olması sağlanır. Bu korselerin ortalama 3 hafta boyunca giyilmesini tavsiye ediyoruz. İşlemden birkaç saat sonra hasta taburcu edilir ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri döner. Oluşan şişliklerin ve morlukların geçmesi 2-3 haftayı, ödemin atılması ve kesin sonucun ortaya çıkması 6-8 haftayı bulabilir.

Peki liposuction sonrası tekrar aynı alanlarda yağlanma olur mu ya da başka alanlarda yağ birikimi olur mu?

İkisine de cevabım hayır. Çünkü yağ hücre sayımız sabittir aslında. Kilo alınca yağ hücreleri büyür, kilo verince küçülür. Liposuction yaparak bu yağ hücrelerini parçalayarak sayılarını azaltmış oluyoruz. Bir örnekle açıklamam gerekirse; karnınızda 1 milyon yağ hücreniz var mesela kilo alınca bunlar genişliyor, verince küçülüyorlar ama sayıları değişmiyor. Liposuction ile bu hücreleri 500 bine indirirsek, bir daha kilo alsanız da bu alan eskisi kadar genişlemeyecek demektir. Liposuction bu nedenle bölgesel şekillendirme yöntemidir. Kilo almanızı engellemez ama kilo alınca sizi rahatsız eden alanlar bir daha sorun yaratmaz, orantılı bir şekilde kilo alır verirsiniz.

Gelelim ikinci soruya. Yani başka alanlar kilo alır mı sorusuna. Diyelim ki 10 kilo aldınız. Sırtınız ya da kollarınız işlem öncesi ne kadar genişlerse işlem sonrası da o kadar genişler. Çünkü bu alanlardaki yağ hücre sayısında bir değişiklik yaratmadık ki etkilensin. Ama işlem yapılan alan eskisi kadar şişmediği, sorunlu hale gelmediği için hastalar diğer alanlardaki sorunları daha net farkediyorlar.

Peki özellikle kilolu hastalarda dalgalanma oluyor deniliyor. Bu konuda neler söylersiniz?

Bu tamamen hangi alana, nasıl bir liposuction yaptığınıza bağlıdır. Basen bölgesinde ince derili hastalarda fazla miktarda yapılan suctionlarda ve yüzeyel yapılan işlemlerde sorunlar olabilir. Bu nedenle işlem öncesi planlama çok önemli. Hangi alandan ne kadar yağ alınması gerekliliği ve cildin durumu iyi değerlendirilmeli. Erken dönemde hafif dalgalanma olsa bile kalın ciltli hastalarda bu kolayca toparlar. Ama ince ciltli hastalarda bu konuda dikkatli olunmalı.

Her bölgeye liposuction yapılabilir mi?

Aslında hayır. Yani yağ birikimi olan alanlar bellidir ve bu alanlara yapılmalıdır. Ama eskiden dokunmadığımız alanlara artık kolaylıkla suction yapabiliyoruz. Aslında temel bölgeler basen, bacak içi, diz içi, bel, karın. Ama uygun hastalarda ayak bilekleri, uyluk ön yüzü, kollar, sırt gibi alanlara suction yapılabilir.

Liposuctionda yenilikler var mı peki son dönemlerde?

Evet son yıllarda enerjili liposuctionlar dediğimiz lazer, USG ve radyofrekens enerjileri ile çalışan teknolojiler kullanılmakta. Temel mekanizma aynı. Elle ya da enerji kullanarak yağları parçalamak. Ama etkileri çok farklı tabi ki. Mesela RF liposuction ile cildi de sıkılaştırmak mümkün. Ya Vaser ile erkekte jinekomasti operasyonlarında ya da karın şekillendirme operasyonlarında çok başarılı sonuçlar alnmakta. Uygun hastada uygun tekniğin seçilmesi gerekli yani.

İşlem sonrası kilo alıp vermeler sorun yaratır mı? Bu işlemi yaptıran hastalar ömür boyu diyetlerine dikkat etmek zorundalar mı?

Tabi ki hayır. Amaç sorunlu olan alanlardaki yağları azaltmak. İster kilo alsınlar, ister kilo versinler işlemle ilgili bir sorun yaşamazlar. Tabii ki kilo alırlar ise genel olarak alırlar ama yağın bir alanda birikmesi ya da başka alanların şişmesi gibi problemler olmaz. Liposuction yapılan alanlar operasyon nedeniyle orantısızca anormal kilo almazlar.

Tavsiye ettiğiniz bir işlem mi peki?

Tabii ki. Birincisi çok kolay bir işlem. Ertesi gün normal hayatınıza kolaylıkla dönersiniz. İkincisi riskleri çok az olan, doğru yapıldığında hasta memnuniyeti yüksek olan bir işlem. İnsanların yıllarca sorun yaşadıkları, kıyafet seçimini bile etkileyen, bir türlü kurtulamadıkları fazlalıklı alanları 1 saat içinde düzeltiyoruz.

Dr.Esin Aksungur hakkında: Esin Aksungur ilk, orta ve lise öğrenimini  İzmir’de tamamladı. 1995 yılında  Dokuz Eylül  Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören Aksungur, 2001 yılında mezun oldu. 2002 yılında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastane’sinde Plastik Rekonstrüktif  ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde asistanlık görevine başladı.  2006 yılında Londra Queen Victoria Hospital’da çalışıp, ‘’Mikrocerrahi  ile Meme Rekonstruksiyonu’’ ve ‘’El Cerrahisi’’ konularında  eğitim aldı. 2009 yılında  uzmanlık eğitimini  tamamladıktan sonra Istanbul Akademi de Felow olarak göreve başladı. 2012 yilinda OPC – Cellest kadrosuna giren Esin Aksungur halen Dr.Osman Oymak  ve Dr.Tunc Tiryaki ile beraber çalışıyor ve aynı zamanda Florence Nightingale Hastanesi Plastik Cerrahi bölümünde kadrolu doktor olarak kariyerine devam ediyor. Mail: info@esinaksungur.com Telefon: +90 212 230 97 97

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *