Botox ve dolgu uygulamaları

Apr 24, 2014 by

30’uma her gün biraz daha yaklaştığım şu günlerde artık kaz ayaklarına hiç tahammülüm yok:) Salı günü arkama bakmadan, hatta koşa koşa Dr. Esin Aksungur’u ziyaret ettim. Çok gülen biri olarak fotoğraflarda iyice gözüme batmaya başlayan şu ufak çizgilerden 5 dk’da nasıl kurtulduğumu botox ve dolgu yazısından önce fotoğraflardan inceleyebilirsiniz:) Botox, yapıldıktan 7 gün sonra tam olarak etkisini göstermeye başlıyor ama aşağıdaki fotoğraftan göreceğiniz gibi 2. günde bile sonuç gayet etkileyici.

image (11)

Nasıl yapılıyor?

Uygulama öncesi sürülen krem ile botox yapılacak bölge uyuşturuluyor.

Botox enjekte edilecek yerler bir kalemle belirleniyor.

Ve neredeyse o iğneyi hiç hissetmeden işlem gerçekleşiyor.

Uyuşmayı bekleme süresi dışında sadece 5dk. süren bu işlemin oldukça kolay olduğunu söyleyebilirim.

Botox nedir?

Bakteriden elde edilen bir toksindir. Etkisini kaslar üzerinde gösterir. Özellikle uygulandığı alanda mimik kaslarının kasılmasını azlatır. Böylece yüzdeki çizgilere neden olan kaslar gevşer, çizgiler düzleşerek kaybolur.

Nasıl etki eder?

Kasların fazla kullanıldığı, kırışıklık oluşumuna yatkın alanlarda, örneğin kaz ayakları, alın bölgesi gibi bölgelerde, kası gevşeterek kırışıklık çizgilerini açar. Bunun yanında en önemli etkisi, fazla kullanılan kas gruplarının gelecekte oluşturacağı kırışıklıkları engeller. Yani kırışıklık oluşumuna karşı koruyucu etkinliği de vardır.

Yüz dışında nerelerde kullanılır?

Botoks ayrıca ter bezleri olan bölgelere uygulandığında terlemeyi azaltır. Vücutta en çok terleyen kısımlar koltuk altı ve avuç içleridir. Bu bölgelere botoks uygulanarak terleme azaltılabilir. Migren tedavisinde uygun hastalarda ağrı üzerine çok etkili olabilir.

Peki en çok korkulan şey, botox sonrası mimiksiz, maske gibi bir yüz olması. Doğal botox mümkün mü?

Botoks enjeksiyonu doğru şekilde yapıldığında mimiksiz, antipatik bir ifade yaratmaz. Bu enjeksiyonlar belirli noktalara belirli dozlarda yapılmalıdır. Bu nedenle mutlaka deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Hatalı noktalara yapılan botoks göz kapağında düşme, yüzde asimetri gibi istenmeyen komplikasyonlara da neden olabilmektedir. Ama uygun şekilde yapılırsa tabi ki doğal görünümlü sonuçlar alınabilir.

Bir kez yaptırınca hep tekrarlamak gerekli mi? Bir daha yaptırılmazsa ne olur?

Hiçbir şey olmaz tabii ki. 4-6 ay içinde botoxun etkisi geçer. Tekrarlanmadığı takdirde herşey eski haline döner. Sürekli yaptıran hastalarda da bir problem olmaz. Bir süre sonra kaslar zayıflar, yüzünüz çöker gibi duyumlar tabii ki doğru değil. 

Peki dolgu uygulamaları nedir? Botoxtan ne farkı var?

Dolgular, özellikle kırışıklık tedavisinde kullandığımız volum sağlayan ajanlardır. Genellikle hyalüronik asit bazlı maddelerdir. Çökük olan yada daha volumlu olmasını istediğimiz alanlarda kullanılırlar ve uygulandıkları alanda 1-1,5 yıl arasında kalıcılıkları vardır. Kas hareketini azaltmak için botox kullanılır. Kas ayakları gibi alanlarda kası gevşetir ve ince kırışıklıkları açar. Ama ozellikle göz altı dudak, burun kenarları gibi alanlarda dolgu ile volumü arttırmak gerekir.

Birçok farklı dolgu olduğu söyleniyor. Bu konuyu biraz açıklar mısınız?

Aslında dolgular kalıcı, yarı kalıcı ve geçici etkili olmak üzere üç ana sınıfta incelenebilir. Hyaluronik asit bazlı dolgular, geçici etkili dolgular grubuna girerler. Bir-iki yıl içinde tamamen erirler. Erimeleri fizyolojik bir madde oldukları için vücut tarafından yıkılmalarına bağlıdır. Yabancı cisim olmadıklari için dokuda reaksiyon yaratmazlar. Bu nedenle de güvenli bir şekilde kullanılabilirler.

Teknolojik gelişmeler sayesinde bugün farklı etkilere sahip yüzlerce dolgu mevcuttur. Göz altı gibi ince alanlara farklı, dudaklara farklı etkileri olan dolgular kullanılmkatadır. Dolgular yalnızca kırışıklık tedavisinde kullanılmazlar. Özellikle yüz şekillendirmede burun, çene, alın bölgelerini belirginleştirmede de kullanılırlar.

Peki nereye botox nereye dolgu gerekli nasıl karar veriyorsunuz?

Yüzümüzü 3 bölgede inceleyebiliriz:

Birinci bölge olan göz çevresi ve alında temel sorun fazla kullandigimiz mimik kaslarıdır. Bu kasların aktivitesine bağlı kırışıklıklar da en sık karşılaştığımız rahatsızlık nedenidir. Amaç göz çevresi ve alındaki kırışıklıkları açmak , gerekli ise kaş şeklinde küçük oynamalar yaratmaktir. Botox, bu alandaki sorunları kolayca çözen en önemli silahımızdır.

İkinci bölge, orta yüz olarak adlandırılan elmacık kemikleri, yanak ve alt göz kapağını kapsayan alandır. Bu bölgede karşılaştığımız temel sorun, yanağa dolgunluğunu veren derin plandaki yağların erimesi ve yerçekimi etkisi ile alt bölgelere kaymasıdır. Bu durumda oluşan göz altı boşalmaları yüzü yorgun ve yaşlı gösteren bir efekt yaratırlar. Bu alanların hazır dolgu maddeleri ya da yağ enjeksiyonu uygulamaları ile doldurulmasıdır.

Üçüncü bölge, çene – boyun bölgesidir. Buradaki temel sorun da cilt ve kas tonuslarının azalmasına bağlı sarkmalardır. Çene konturunun bozulması, boyun gerginliğinin azalması en önemli sorunlardır. Dolgu uygulamaları ile çene hattını belirginleştirmek yada botox ile boyundaki kırışıklıkları açmak en uygun tedavi seçenekleridir.

Dr.Esin Aksungur hakkında: Esin Aksungur ilk, orta ve lise öğrenimini  İzmir’de tamamladı. 1995 yılında  Dokuz Eylül  Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören Aksungur, 2001 yılında mezun oldu. 2002 yılında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastane’sinde Plastik Rekonstrüktif  ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde asistanlık görevine başladı.  2006 yılında Londra Queen Victoria Hospital’da çalışıp, ‘’Mikrocerrahi  ile Meme Rekonstruksiyonu’’ ve ‘’El Cerrahisi’’ konularında  eğitim aldı. 2009 yılında  uzmanlık eğitimini  tamamladıktan sonra Istanbul Akademi de Felow olarak göreve başladı. 2012 yilinda OPC – Cellest kadrosuna giren Esin Aksungur halen Dr.Osman Oymak  ve Dr.Tunc Tiryaki ile beraber çalışıyor ve aynı zamanda Florence Nightingale Hastanesi Plastik Cerrahi bölümünde kadrolu doktor olarak kariyerine devam ediyor. Mail: info@esinaksungur.com Telefon: +90 212 230 97 97

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *