Tutumlu Anne’yi yakından tanımaya ne dersiniz?

Jan 20, 2014 by

“Bunu çok severek almıştım ama o kadar hızlı büyüyor ki daha 1 kere giyebildi” demeyen var mı aramızda?:) Böyle durumlarda çocuğunuzun kullanılmayan eşyalarını başka ihtiyacı olan annelere uygun fiyatlarla ulaştıran TutumluAnne.com‘u Özden Pusat’tan dinlemek ister misiniz?

tutumluanne

Merhaba Özden. Tutumlu Anne’nin kurucusu olarak biraz kendinden bahseder misin? 

1973 doğumluyum. Her İzmirli gibi, ben de İzmir sevdalısı bir İzmir’liyim. ODTÜ Sosyoloji mezuniyeti sonrasında 15 yıl kurumsal bankacılık yaptım. 2010 yılında anne oldum ve anne olduktan sonra çok şey değişti hayatımda. 2012 yılında artık yeter diyerek bankacılığa veda ettim ve 2013 yılında Tutumluanne projemi hayata geçirdim.

Eylül 2013’de hayata geçirdiğin TutumluAnne.com fikri nasıl ortaya çıktı? 

Aslında çoğu fikir ihtiyaçlardan doğuyor. Bankacılıkdan ayrıldıktan sonra ne yapabilirim diye çok araştırdım ve çok düşündüm. Öncelikle anne bebek konseptli bir şey yapmaya karar verdim ama yapacağım iş hem bir ihtiyacı karşılamalı hem de bugüne kadar yapılmamış bir iş olmalıydı.

Hepimiz biliyoruz ki çocuklar çok hızlı büyür ve çoğumuzun evi yepyeni kalmış, artık kullanılmayan bebek ve çocuk eşyaları ile doludur. Aslında bizim kültürümüzde çevremize bu ürünleri vermek gibi güzel bir gelenek var ama çevremizde her zaman bu ürünlere ihtiyacı olan birilerini bulamayız, oysa ki başka bir yerde başka bir annenin tam da bu ürünlere ihtiyacı vardır. Bu fikir aklıma geldiğinde tamam dedim işte bu, hem faydalı hem de yapılmamış bir iş. Yurtdışında çok yaygın olan benzer örnekler de bana cesaret verdi ve kolları sıvadım.

TutumluAnne.com‘da sistem nasıl işliyor? 2. el ürünlerini satmak isteyen anneler size nasıl ulaşabiliyor?

Biz Tutumluanne.com’da bir şey almıyoruz ve bir şey satmıyoruz. İkinci el yada sıfır anne-bebek-çocuk ürünleri satmak ve almak isteyenleri güvenli bir ortamda buluşturuyoruz. Tutumluanne.com açılmadan önce 1 yıl kadar süren bir ön çalışma yaptık. Özel bir yazılım ve banka entegrasyonu ile çok sağlam bir altyapı kurduk. Bu nedenle sistemimize çok güveniyoruz.

Kısaca özetlersek satıcı ürünün fotoğrafını çekip, fiyatını da kendi belirleyerek sisteme yükler. Alıcı ürünü görür, beğenir, dilerse satıcıya soru sorar ya da satıcıyla pazarlık edebilir. Almaya karar verirse kredi kartı bilgilerini girerek ürünü satın alır. Ödediği tutar banka Tutumluanne banka bloke hesaplarında gider ve sistem satıcıya ürününün satıldığını gönderim yapması gerektiği konusunda bilgi verir. Ürün alıcıya ulaşınca alıcı inceler. Beğenirse onay verir. O onay verdikten sonra Tutumluanne.com komisyonu kesilerek satıcıya ödeme yapılır. Tabi sıradışı durumlarla ilgili her türlü olasılıkda ne yapıldığı sitemizde sıkça sorulan sorular bölümünde var. Ayrıca siteye girildiğinde karşınıza çıkan alıcılara tavsiyeler ve satıcıya tavsiyeler bölümlerini inceleyebilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta alıcının %100 iade hakkının olması, bu nedenle sitede bir çok yerde satıcıları uyarıyoruz ‘Ürünüzü doğru ve eksiksiz anlatın, iadeleri önleyin’diye. Ancak açıldığımızdan beri sistemimiz çok güzel işliyor. 4 ay oldu ve yaklaşık 150 adet ürün satıldı ve sadece 1 adet iade oldu. Gelen yorumlar harika ve bu da bizi çok motive ediyor.

Ziyaretçiler siteye girdiğinde en çok hangi ürünlerle karşılaşıyorlar? Ağırlıklı olarak hangi ürünler ilgi görüyor?

Biz 7 ana kategori altında anne-bebek-çocuk’la ilgili herşeyin koyulabileceği bir site yaptık. Bugüne kadar bütün kategorilere ürün eklendi. En çok ilgi görenler göğüs pompası, sling, kanguru, bebek telsizi ve ana kucağı gibi ürünler. Giyim bölümünden de çok satışımız oldu. Aslında tüm kategorilere ilgi var diyebiliriz.

TutumluAnne.com çok yeni bir proje ve ikinci el anne – bebek ürünlerinin satıldığı Türkiye’deki ilk oluşum. Şimdiye kadar aldığın geri dönüşler nasıl?

Aslında  bazı forumlarda bu tip uygulamalar rastlanıyor ancak bunlar alıcı ve satıcı açısından güvenli olmayan yapılar. Yani ya fiziken buluşmak gerekiyor, ya da ürünü gönderip parayı alamama ya da tam tersi parayı gönderip ürünü alamama riskiniz var. Büyük internet pazarlarında ise artık çoğunlukla firmalar tarafından sıfır ürünler satılıyor, ya da çok fazla sektör oluğu için buna fokus olamıyorlar.

Senin dediğin gibi yeni bir proje olmamıza rağmen, bu kadar kısa zamanda aldığımız güzel tepkiler bizi çok mutlu etti. Bir kere en güzel yanı Türkiye’nin her yerinden alış ve satış olması. Örnek vermek gerekirse İstanbul dışında Trabzon, izmir, Bodrum, Gaziantep, Bursa, Sivas gibi çok sayıda İl’den anneyi buluşturduk. Sistemimizde alıcılar satıcılara puan veriyor ve aldıkları ürünle ilgili yorum yapıyorlar. Buradaki yorumlardan, ayrıca bize gelen mesajlardan görüyoruz ki üyelerimiz yaptıkları alışverişten son derece memnun kalıyorlar. Biz de fayda yaratıyor olmanın hazzını yaşıyoruz.

Bunun yanında tabii ki ikinci el eşya kullanımına soğuk bakan ya da tereddütleri olan bir kesim var. Ancak bu görüşlerin ve alışkanlıkların gelecek dönemlerde değişeceğine inanıyorum. Herşeyden önce sistemi kullanıp memnun olan annelerin görüşleri tereddüt edenler için önemli olacak. Ayrıca Amerika ve İngiltere gibi bazı ülkelerde bu tip uygulamalar çok yaygın ve anneler çok kullanıyor. Önümüzdeki yıllarda bizde de artacağı ve yaygınlaşacağı düşüncesindeyim.

Sitede gezinirken gözüme bir de sosyal sorumluluk projesi çarptı. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı – TutumluAnne ortak projesi hakkında biraz bilgi verebilir misin? Anneler bu projeye nasıl destek verebilir?

Projeyi kurgularken mutlaka bizden farklı sorunları olan annelere de destek vermeliyiz ve bir sosyal sorumluluk projesi yapmalıyız diye düşündüm. Bu bağlamda projenin başından beri  KAÇUV (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) ile işbirliği içindeyiz. Kaçuv, Cerrahpaşa doktorları tarafından kurulmuş çok düzgün işleyen ve desteğe ihitiyacı olan bir vakıf. Uzun süren kanser tedavisi boyunca hasta çocuklar ve ailelerine kalacak yer temini, manevi ve psiklojik destek gibi çok farklı destekler veriyorlar. Tutumluanne.com’da her satışın %1’ni başka bir deyişle Tutumlanne olarak kendi komisyonumuz %10’nu doğrudan (KAÇUV)’a bağışlıyoruz. Ayn zamanda isteyen anneler ürünü eklerken  elde ettiği gelirin tamamını KAÇUV’a bağışlamak isityorum seçeneğini seçerlerse ilgili üründen elde edecekleri geliri biz onlar adına Kaçuv’a bağışlıyoruz. Tabi bu tamamen annelerin tercihi. Bugüne kadar bir çok anne bağış seçeneğini kullandı ve  evde artık kullanmadığı iyi durumdaki bebek eşyaları değerlendirirek fayda yaratmanın hazzını yaşadı.

 

 

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *