Senin Hikayen

Jan 1, 2014 by

Biz fragman sevmeyenlerdeniz. Onu izleyince filmin bütün büyüsü kaçıyor sanki… Hürriyet Bumerang’ın daveti ile Cuma günü Erol’la birlikte “Senin Hikayen” filminin ön gösterimine de konu hakkında hiçbir fikrimiz olmadan gittik. Önce Erol’un sonra benim film yorumlarıyla başbaşa bırakıyorum sizi..

Erol Bicioğlu

“Ama ben daha babaanne olmadım ki”
Filmin ilk sahnesinde kanser olduğunu öğrenen Nevra Serezli, bu cümleyi tekrarlıyor. Bir daha ve bir daha ve bir daha…

Bu duyguyu yaşamamış birisi arka arkaya o sözleri, o cümleyi onun tekrarladığı gibi tekrarlayamaz. İşte o zaman artistin oyununun performansı bir yanda kalır, o an o sözler sizi onun kalbinin derinliklerine, anılarına götürür. Sesinin titremesi sizin kalbinizi titretir.

Nevra Serezli’nin çizdiği karakter benim hem annem hem babamdı izlerken.
Bir anaydı, analığın tüm sıcaklığı ile… Her zaman arkanızdaki duvardı, çocukça, hiç yıkılmayacağını düşündüğünüz.

Ve benim babamdı, kanser hastası olan hep daha zamanımız var diye düşündüğüm ama en zamansız anda bizi terkeden… Bu hayatta en içimde uhde kalan şey babamın Alin’imi görememiş olmasıdır. Ve film “Ama ben daha babaanne olamadım ki” ile başlıyordu.

Bir gün ben de Alin’ime “Senin Hikayen”i vereceğim, aylar önce yazmaya başladım onu. Çocuğu olan her ebeveynin bildiği gibi biliyorum ki ben bir defterde iki yazı bırakıyorum ona. İlk benim kızım olarak okuyacak aynı yazıları, sonra benim söylemeye çalıştıklarımı bir anne olarak anlayacak.

Seneryosunu yazan ve yönetmenliğini yapan Tolga Örnek’e teşekkür ediyorum. Bizi hayatımızın çok hızlı geçen bir bölümünü tekrar hatırlattığı için ve Timuçin Esen’le Selma Ergeç’in performansları seyretmeye değer.

Evlat sevgisi ise izlemek istediğiniz filmin konusu, Senin Hikayen’i kaçırmayın.

Meltem Bicioğlu

O gece Alin’in diş ağrısı, burun tıkanıklığı, uzun süren ağlamalar derken annem dahil olmak üzere hepimiz 2-3 saat anca uyuyabilmiştik. Zor bir gecenin ardından duygusallığımız da biraz ağır basmış olacak ki daha filmin başında kanser olduğunu öğrenen Nevra Serezli’nin doktora gittiğinde “Ama ben daha babaanne olmadım ki” diye haykırmasıyla göz yaşları akmaya başlamıştı.

Kayınpederimi tiroid kanserinden kaybettik ve onu defnettikten sonra eve geldiğimizde Alin’e hamile olduğumuzu öğrenmiştik. Onun dede olacağını bile söyleyemeden aramızdan ayrılması hepimizi çok etkilemişti. Hala da konu konuşulduğunda içimiz sızlar. Daha filmin başından 1-0 yenik başladık. Erol’la ben film boyunca göz göze gelemedik bile. Sadece ellerimizi sıkı sıkı tutup filmin içinde kaybolduk.

Uzun zamandan beri hiçbir filmden bu kadar etkilenmediğimi söyleyebilirim. Ama yanlış anlamayın sakın! Öyle kalbinizi yerinden söken, sadece izleyiciyi ağlatmaya dayalı filmlerden değil bu. Sessiz hıçkırıklarla ağladığımız kadar kahkahalara da boğulduğumuzun da altını çizmek istiyorum. Tüm konu o kadar güzel işlenmiş ki, duygu yoğunluğundan bir gülüyor, bir ağlıyorsunuz.

Çok fazla film hakkında bilgi vermemek için yazıyı kısa tutuyorum. Film bitti, kapıdan çıktık ve Hillside Cinecity’nin hemen yanında bulunan Bej Cafe’de bizi oyuncular ve filmin yönetmeni Tolga Örnek bekliyordu. Tam kendimize geldik derken, Nevra Serezli’yi görmemle yine dağıldım. Muhteşem bir oyunculuk sergileyen Nevra Serezli’yi tebrik ederken, “Ben oynamadım, bunları eşim Metin’le birebir yaşadım” cevabını verdi ve biz daha fazla konuşamadan Tolga Örnek’i de tebrik edip oradan uzaklaştık.

Ve sonra? Erol ve ben çıktığımızda annelerimiz ve Alin’e sımsıkı sarılmak istedik. Eve ilk gittiğimde içimde büyük bir duygu yoğunluğuyla, uyumak üzere olan Alin’in odasının kapısından arasından onu izledim. Bütün gün filmi düşündüm durdum… Anneanne, babaanne, dede, anne, baba olun ya da olmayın bu filmi mutlaka izleyin. Sizin hikayenizden mutlaka birşey bulacaksınız. Film öyle müziklerle, yüksek seslerle dolu başınızı şişirecek bir film değil. Lütfen sinemada izleyin ve keyfini çıkarın. İzledikten sonra ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız:)

Fragman :

http://www.youtube.com/watch?v=P3bfwV5RbvA

Facebook : www.facebook.com/seninhikayenfilm

Twitter : www.twitter.com/senin_hikayen

Instagram : www.instagram.com/seninhikayenfilm

20140101-224747.jpg

20140101-224804.jpg

20140101-224812.jpg

20140101-224816.jpg

20140101-224823.jpg

20140101-224828.jpg

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *