Görme özürlüler için bir kitaplık olduğunu biliyor muydunuz?

Jan 13, 2014 by

Geçen hafta sevgili Defne Ongun Müminoğlu‘nun aracılığı ile Tavsiye Evi’nde gerçekleşen Türgök toplantısına ben malum virüs durumlarından dolayı katılamamıştım. Annelerimiz hasta olduğu için o gün Alin’i bırakamadım ama blogda özellikle bu konuya yer vermemek olmazdı. Türgök’ün doğuş hikayesi ve onlara nasıl destek olabileceğimizi anlatan Defne’nin notlarını sizinle paylaşıyorum.

İki insanın arasındaki kuvvetli bir bağ başkalarının işine nasıl yarar düşündünüz mü hiç?

17 yaşındayken görme engelli rahmetli eşi Gültekin Yazgan ile tanışan Tülay Yazgan, “O gün koluna girdim ve bir daha da bırakmadım,” diyor. Gültekin Yazgan 11 yaşında bir kaza sonucu (retina yırtığı nedeniyle) görememeye başlamış. Buna rağmen hem eğitimci, hem avukat, hem yazar ve çevirmen. Onun bu kuvvetli hâli, olumlu kişiliği ve azmi etrafındaki herkesi etkilemiş.

Ankara’da başlayan birliktelikleri İzmir’e taşınıyor ve orada hayatlarına devam ediyorlar. Ülkemiz için bir ilki gerçekleştirerek “Görme Özürlüler Kitaplığı”nı kuruyorlar. Türkiye’de tek olması nedeniyle de resmi olarak isminin başına “Türkiye” kelimesi ekleniyor. Ve ortaya “Türkiye Görme Özürlülüler Kitaplığı”, yani TÜRGÖK çıkıyor.

türgök2

Üyelerine sesli ve Barille (kabartma) baskılı roman, ders kitabı, ÖSS,KPSS, SBS, açık öğretim (lise, ilköğretim) soru bankaları ve sınav testleri hazırlıyorlar. Ayrıca Barille kabartma olarak, ilköğretim 1.kademe öğrencileri için “Yavru Balarısı” dergisi, 2. kademe öğrencileri için “Balarısı” dergisi  yayınlıyorlar. Bunlara ek olarak lise öğrencileri ve yetişkinler için de sesli MP3 formatında “Arkadaş” dergisi yine aylık yayın organları arasında.

İşin en güzel kısmı ise üyelerin kütüphane hizmetini evlerinde almaları. Şöyle ki; yayonlar talep edenlerin adreslerine ücretsiz olarak gönderiliyor ve yine karşı tarafa masrafsız olabilmesi için adres kartı ve puluyla birlikte ulaştırılıyor. Harika değil mi?

Daha fazla kaynak yaratma ve daha fazla kişiye de ulaşmak lazım. İnsanlar bizim varlığımızdan haberdar olmazsa biz onlara nasıl ulaşacağız?” diyor Tülay Hanım.

Sürekli yeni projeler üretiyorlar. Mesela en tazesi “Notalarıma Dokunuyorum.” Gerçekleştirecekleri Kabartma Nota Yazılım projesi sayesinde müzik alanında eğitim almak isteyen gençlerin ya da çeşitli yerlerde çalışarak müzik yapan görme özürlü kişilerin yolları açılacak.

Tülay Hanım’ın yaklaşık iki sene önce kaybettiği eşinin arzuladığı bir projeyi de hayata geçirdi bu aşk: “Ödünç Kabartma Kitap” projesini. İlköğretimde okuyan 7-14 yaş üyelerinin parmakları ile kitap okuma zevkini tatmalarını, kitaplık olanaklarından daha çok yararlanmalarını ve okudukları kitapları zamanında geri gönderme bilincini kazandırmayı hedefleyen bir proje “Ödünç Kabartma Kitap” projesi.

Dilerseniz bu projeye siz de dahil olabilirsiniz. Çocuğunuzla kütüphanenin ihtiyacı olan bir kitabı seçin, bu kitabın sponsoru olun. İstediğiniz kişinin “Adına” ya da “Anısına” seçtiğiniz kitap basılsın. Bu kitabın her ulaştığı kişi de size içten teşekkür etsin:)

Peki başka neye ihtiyaçları var TÜRGÖK’ün?

  • Daha çok ders kitabına ihtiyaçları var
  • Bir kargo firmasının sponsorluğuna ihtiyaçları var (ya da kargo masraflarını karşılayacak bir sponsora ihtiyaçları var)
  • Daha çok çocuğa, gence, görme özürlü yetişkine ulaşmaya ihtiyaçları var ki onlar da bu hizmetlerden faydalansınlar
  • Aranmaya, “Nasıl yardımcı olabiliriz?” denilmesine ihtiyaçları var.

www.turgok.org

bilgi@turgok.org

0232-224 2627 / 224 3233 / 0533-607 7283 / 0533-607 7284

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *