Fotoğrafçıma dokunma!

Jan 31, 2014 by

İstanbul’da bir çok hastanede anlaşmalı fotoğrafçıların dışında ameliyathane ve doğumhanede çekim yapılmasına maalesef izin verilmiyor. Nedenini sorduğunuzda ise ya başhekim kararı ya da hastane genel kararı gibi cevaplarla karşı karşıya kalıyorsunuz ve onların anlaşmalı fotoğrafçılarıyla çalışma şartı çıkıyor karşınıza.

Bizim düğün fotoğraflarımızı sevgili Muammer Yanmaz ve Ilgın Erarslan Yanmaz çekmişti. Tüm hazırlıklarımız boyunca Muammer Erol’la, Ilgın ise benimle birlikteydi. O günden beri ayrı bir bağım var Ilgın’la. Yüzünü görünce içim ısınıyor.  Hayatımın en mutlu günümü ölümsüzleştiren, gelinliğimi giymemde bile yardımcı olan, ilk bebeklik ayakkabılarımla düğün ayakkabılarımın fotoğrafını çeken Ilgın’ın yeri ayrıdır bende. Doğum yapacağım hafta, Ilgın’ın daha önce planlanan başka işi ile çakışıyordu. İşlerini gerçekten çok sevdiğim iki fotoğrafçıyla daha görüşmüştüm ama içim huzursuzdu. Fotoğraf değildi artık konu! Ben hayatımda belki sadece 1 kere yaşayacağım o anı Ilgın’la paylaşmak istiyordum. Beklediğimizden erken geldi Alin bebek ve Ilgın yetişebildi doğuma. Şimdi bu özgürlüğü bizden nasıl alırsınız diye sormak istiyorum hastahanelere? Fotografcima-dokunma-kokoshanne

Bu nedenle Facebook’ta var olan 143 üyeli Doğum Fotoğrafçıları Grubu el ele vererek  ortak bir kampanya ile bu duruma dikkat çekmeye çalışıyor. Konuyla ilgili olarak change.org‘da da bir imza kampanyası başlatılmış. Hedef çok basit. Doğum fotoğrafçılarını aileler kendileri seçsin. Ben görür görmez imzamı attım. Hatta bir hastahanenin geri adım attığını bile duydum. Hadi gelin siz de destek verin ve doğum fotoğrafçılarımızı kendimiz seçelim!

http://fotografcimadokunma.com

change.org

Son dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı hastanelerin kendi bünyelerinde çalıştırdığı fotoğraf ekiplerine karşı bir duruştur.

Aileler bu dayatmadan, fotoğrafçılar haksız rekabetten dolayı mağdur olmuştur.

Fotoğraf bir sanat/estetik işidir ve bu hizmeti alacak olan kişinin bu hizmeti kime yaptıracağına kendi karar vermelidir.

Bizim karşı olduğumuz şey bu ekiplerin hastane ekibi olup orada çekim yapması değil elbette, hastanelerin ameliyathane veya doğumhane bölümüne kendi ekibi dışında başka bir fotoğrafçı almaması kısmına karşıyız.

Bu durumda aileler o ekibin estetik bakış açısını, pahasını kabul etmek “zorunda” kalıyorlar, ki bu, en özel günleri için hiç tercih etmeyecekleri bir durumdur.

Bir hastanenin anlaşmalı doğum fotoğrafçısı olmak demek çok ağır bir iş yükü olması anlamına gelir. Zamanı belli olmayan ve aynı güne, saate denk gelebilecek çekimler çok ve eş zamanlı çalışma şartları gerektirir. Çoğunlukla çok profesyonel olmayan bu ekiplerin her çekime yetişmesi de zorlaşır. Biz sırf bu sebeplerden dolayı, kendi fotoğrafçısını seçebilmek için hastanesini değiştiren aileler tanıyoruz.

Hastanelerde amatör kişiler tarafından yaşatılan olumsuzluklar için farklı çözümler üretilmeli, kişilerin seçme hakkına karışılmamalı, şart koşulmamalıdır. Ailelerin hastane ya da doktor seçme olanağı olduğu gibi fotoğrafçılarını da seçme olanağı olmalıdır.

Önerilerimiz:

Ameliyathane/Doğumhane kısmına “hiçbir” fotoğrafçı alınmayabilir.

Profesyonel olan fotoğrafçılara kart verilebilir. (Profesyonelliği kanıtlayabilmek için vergi levhası, kartvizit, web sitesi gibi kıstaslar aranabilir.)

Fikirlerinizle, imzalarınızla bize destek olmanızı bekliyoruz.

Web Sitesi: www.fotografcimadokunma.com

Facebook: www.facebook.com/fotografcimadokunma

Twitter: www.twitter.com/sanatimadokunma

 

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *