Anne ben nerden geldim?

Nov 16, 2013 by

Eskiden böyle konuların hep üzeri kapatılırdı çoğumuzun evinde. Soru sorduğumuzda herkes put kesilirdi ve ayıp olarak bilinirdi bu konular. Şimdi bu soruların yanıtlarını vermek için uzmanlardan destek alıyoruz, okuyoruz, ayıp deyip kapatmıyoruz çoğumuz. Tabii ebevenyden ebeveyne değişen bir konu bu. Ne annemi yargılıyorum bu konuları konuşmadığımız için ne de hala ayıp olduğunu düşünen diğer anneleri.

Evet tam da bu soru işaretlerinin olduğu dönemde HT Hayat Yazarı sevgili Müge Demirözü Öztürk‘ten bir seminer davet maili geldi, hiç düşünmeden gitmek istedim. Seminer boyunca da ne kadar anne bu bilgileri duyarsa o kadar faydalı olur diyerek Twitter hesabımdan anlık paylaşımlar yaptım yetiştirdiğim kadar. O paylaşımları yaparken bir yandan da not alamadığım için Müge’nin notlarını paylaşıyorum sizinle:)

annebennerdengeldim_semineri

#AnneBenNerden geldim diye sorduk Uzman Psikolog Iraz Toros Suman’a. Larespark Otel’de 70 ebeveyn ile dinlediklerimizden, öğrendiklerimiz:

 

Anne Ben Nerden Geldim?

Çocuğun sana cinsellikle ilgili soruları ile geldi. Ama sen rahat değilsin, o zaman o da olmaz sevgili Anne.

Konuşmaya başlamadan önce kendi değer yargılarını gözden geçir. Cevabınla ona kendini suçlu ya da normal hissettirebilirsin. Dikkat et.

Yeterince hazır değilsen şunu söyleyebilirsin: “Bunu bana sormana sevindim. Bana biraz izin ver, hazırlanayım. Yarın senle bu konuyu tekrar konuşalım.” Dersine yazı dizisinin sonunda önereceğimiz kitaplardan çalış ve söz verdiğin gibi anlat.

Sadece sorduğu kadarını cevapla, fazlasını değil. O talep etmedikçe fazla detaya girme. Konuşman bir diyalog olsun, konferans değil. O sana sordukça esas neyi öğrenmeye çalıştığını anla. “Anne bebek nasıl olur?” diyorsa neyi merak ettiğini öğrenmek için ayırt edici sorular sor. Merak ettiği zaman, merak ettiği kadarını anlat.

Babanın tohumu ile annenin yumurtası birleşir, bebek olur. Sonra annenin bebek kanalından doğar.

Bu kadarı genelde yeterli bir açıklamadır.

  • Cinsellikle ilgili açıklamalarına sevgiyi dahil etmeyi unutma. Sadece çok teknik bir bilgi verirsen o da bunu teknik bir bilgi olarak kodlar. Bunu asla sadece bedensel bir şey olarak gösterme.
  • Dahasını sorarsa anne baba birbirini çok sever, aynı yatakta yatar diyebilirsin. Ancak bunu sana sorduğunda söyle ki, bunun zamanı genelde okul öncesi dönemin sonlarına doğrudur. 3 yaş civarı çocuğa bunu söyleyecek olursan, yatakta onu da bulursun.
  • Çocuk senin vereceğin cevaba hazır değilse, onu anlamlandıramayacaksa, bu bir konferansa döner. Stres yüklenirsiniz ve amaca hizmet etmez.
  • Cinsel organlara ad takmadan, isimleri ile söyle. İşin doğrusunu senden duysun. Gerekiyorsa kitaplardaki görsellerden yararlan.
  • Çocuğun hazır oluşu her şeyden önemlidir.

Çocuk 12-21 yaş arasında hangi yaşta neye hazırdır, ona da bakalım:

Erken ergenlik: 12-14 yaş: Fiziksel değişimin çok yoğun yaşandığı dönemdir. İlk regl, ilk ereksiyon bu dönemde yaşanır. Çocuk sürekli bedeni ile uğraşır. Saçımı şöyle mi böyle mi toplasam, şu 3 tüyümü tıraş etsem mi dönemi.

Orta ergenlik: 15 – 17 yaş: Arkadaşlar aileden daha önemli hale gelir. Anne ve babadan hoşlanmama, dışarıdaki hayatı daha cazip bulma dönemidir. Çocukta yavaş yavaş bir siyasi görüş oluşur. Yaşamsal fikirler bu dönemde oturmaya başlar.

Geç ergenlik 18- 21 yaş: Kişisel gelişimin tamamlandığı dönemdir.

Sonraki yazıda Mahremiyet konusu ile devam edeceğiz.

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Anne Ben Nereden Geldim | Elifim Uyurken - […] HT Hayat, Çocuklu Hayat - HT Hayat - blogcuanne - kokoshanne - birkadın yazıyor - sıfır kilometre bızdıklar -…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *