Kokosh Anne’nin emzikle imtihanı

Jul 13, 2013 by

emzik

Tansu‘yla (pozitif ebeveynlik uzmanı) Unnado etkinliğine giderken “Meltem Alin’e tam emziği bıraktırma zamanı (Alin 12 aylıktı), sonra zor olur. Ben geçen hafta Emir’i emziksiz uyutmaya alıştirdım” demesiyle başladı emzik konusu. 2-3 yaşına kadar emmesini istemiyor, biran önce bıraktırmak istiyordum ki Erol zaten sadece uyurken takıyor, bırak zevkini bozmayalım şimdi çocuğun diyene kadar. Hay aptal kafam! O zamanlar farkında değildi Alin bu emziğin. Şimdiyse gece meme meme diyerek uyanıyor arada, sabahları ise ilk söylediği şey meme oluyor. Evet dünyanın sonu değil biliyorum ama diğer annelere örnek olması için bu deneyimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Geçen hafta doktora gittimizde sorduk ne zaman emziği bırakalım diye. Bir an önce bırakın, sonra zor olur demesiyle dün ilk defa akşam büyük çabalarla emziksiz uyuttum. Twitter’dan beni takip edenler bilir. Vicdan azabı çektim, çocuğumu üzdüm diye. Gece meme diye uyandı, 1 saat debelendikten sonra meme diye diye uyudu yatağında. Neyse bugün yardımcı ablamızı tembihledim Alin sabah uykusunda zorluk çekerse hemen beni ara geleyim diye. Battaniyesiyle oynaya oynaya uyumuş, çok sevindim.

Ve akşam oldu. Öğlen uykusunu uyuyamadı Alin. Bir yandan da diş sorunları var tabii. Yaklaşık son 2 saattir aralıksız ağladı. Ama ben çok kararlıyım ya, vermeyeceğim emzik. Yerden yere atıyor kendini, öyle böyle ağlamıyor ama. Uyku arkadaşı verdik olmadı, süt verdik olmadı. Aldık arabayla dışarı çıktık. Arabada da hiç sakinleşmedi. Gözler şiş, hüngür hüngür ağlamaya devam. Eve geldik, hala devam. Saat 00:00’ a yaklaştı. Artık gücüm kalmadı onu öyle görmeye ve emziği verdiğim saniyede göğsümde uyudu.

Şuan bir garibim. Madem emzik verecektin bunca saat niye ağlattın çocuğu? Tansu’yu dinleseydin de 4 ay önce bıraksaydın? Şimdi 4 yaşına kadar emzik mi emecek? Ya dişleri bozuk olursa?

Aman canım abarttın diyen de olur, sabret bırak diyen de. Ne yapayım şaşırdım. Aranızda var mı bu durumları yaşayan? Ne yaptınız?

Related Posts

Share This

2 Comments

 1. burcu divarcı güney

  Benim de 16 aylık bir kızım var, bir çok anne gibi ben de kızımı büyütürken sürekli araştırıyorum, okuyorum. Bilgi ve tecrübesine çok önem verdiğim yazarlardan birisi de Nörolojik Pedagog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin’dir. Hemen hemen bütün kitaplarını okudum ve her kitabında ısrarla altını çizdiği bir nokta var ki 3 yaşına kadar bebeklerin her ihtiyaçlarının bekletilmeden yerine getirilmesi ve kesinlikle ağlatılmaması gerektiği.. Çünkü bebeklerin beyninde “dur, bekle” algısının olmadığını ve aksi bir durumun bebekte yok olma tehlikesiyle eşdeğer algılandığını ve ileride anksiyeteye sebep olabileceğini söylüyor. Ayrıca emme içgüdüsünün bebeklerde tatmin edilmesi hatta teşvik edilmesi gereken çok önemli bir unsur olduğuna, bunun özgüven gelişiminde önemli bir payı olduğuna da ısrarla değinmişti bir kitabında..
  Benim kızım ilk 6 ay emdi, sonra kendiliğinden bıraktı emziği, o kitabı okuyunca kızımı bizzat emmeye teşvik ettim ve 1 yaşından sonra tekrar alıştırdım emziğe, şimdi gün içinde aklına geldikçe emiyor hatta bazen ben uzatıyorum emziğini ona.. Bir anne olarak Alin kuzunun bu çırpınışının sizi nasıl üzdüğünü ve çaresiz hssttirdiğini inanın çok iyi anlayabiliyorum. Bu yüzden kesinlikle uyku, emzik vs. sebebi ne olursa olsun bebekler ağlatılarak bir duruma uyum sağlatmaya çalışılmamalı bence.. Sonuçta ortodontik bir rahatsızlığın tedavisi mümkün ama bebeklerimizin psikloljisinde oluşacak bir olumsuzluğu düzeltmek daha zor, öyle değil mi :)) Hem hangi anne ister ki bebeği üzülsün.. Bırakın emsin kuzu, mutlu olsun..
  Bu arada benim eşim 6 yaşına kadar emmiş emziği, anaokulunda tuvalette gizli gizli emerken hademeye yakalanınca utanıp bırakmış, inci gibi dişleri, oldukça da sağlam bir özgüveni var, özgüveni ben emzikten diye düşünüyorum :))))

  • MeltemBicioglu

   o hatırlamak istemediğim akşamın sabahında bu yazıyı okuyunca o kadar rahatladım ki. Kaç günden beri aklımda yazamadım cevap özür diliyorum. Zaman ayırıp bu kadar detaylı bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Şimdi bıraktım artık kendi haline. Uykuya dalarken istiyor mutlaka. Sonra kendisi düşürüyor ağzından.

   En son cümleye ise çok güldüm:)) İnşallah o duruma gelmeden bırakır bizimkiler kendi kendine:))

   Sevgiler,

   Meltem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *