Doulalık hakkında merak edilenleri doula anne Esra Demiröz anlatıyor

Jan 29, 2013 by

Doula kelimesini henüz duymamış olabilirsiniz fakat anne adayıysanız ya da bebek düşünüyorsanız bu aralar bu terimle sıkça karşılacağınız kesin. Henüz ülkemizde çok yeni bir kavram olan doulalık nedir diye işin ehline sorduk ve Doula Anne Esra Demiröz ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

ben

– Doula hakkında bize kısaca bir bilgi verebilir misiniz? Nedir doulalık?

Doula kelimesi aslında Yunanca’dan gelmektedir, “Hizmet eden kadın” demektir. Ama kısaca tarif edecel olursak; doula, anneye ve ailesine doğumdan önce, doğum sırasında ve lohusalıkta fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan, bu konuda eğitimli profesyonellere denir. 

Doulalık Amerika ve Avrupa’da giderek yaygınlaşıyor. Amerika’da neredeyse 30-40 yıllık bir geçmişi var. Doktorlar ve ebeler de doulalarla çalışmaya alışık. Bebek bekleyen aileleri doulalara yönlendiriyorlar.

– Peki doulaların anne adayına yararları nelerdir?

Saymakla bitmez. Sanırım yanlarında ailesinin dışında, tarafsız birinin olması hoşlarına gidiyor anne adaylarının.  Nasıl çalışıyoruz, neler yapıyoruz kısmına gelecek olursak:

Anne adayının evinde doğumdan önce iki ya da üç çalışma yapıyoruz. Bu çalışmada anne adayına nefes ve ilaç dışı ağrı kesici yöntemleri öğretiyoruz, beraber uygulama yapıyoruz. Basit bir şekilde doğumun nasıl başlayacağını, doğumun nasıl olduğunu anlatıyoruz. Doğal doğumun bileşenlerinden bir tanesi de kesinlikle aktif doğum. Hareket etmek çok önemli. Bu nedenle farklı doğum pozisyonları öğretiyoruz. Aromaterapiden faydalanıyoruz, anne adaylarına güzel masajlar yapıp onlara kendilerinin özel olduklarını hatırlatıp, rahatlatıyoruz. Aromaterapinin gücü inanılmaz, doğum sırasında da çeşitli aromaterapi saf yağlarını kullanıyoruz. Doğum planı, hastane prosedürleri hakkında onları bilgilendiriyoruz. Beklenen doğum tarihinden 10-15 gün öncesine ve sonrasına tatil planı yapmıyoruz. Her an ulaşılabilir şekilde doğumu bekliyoruz. Doğum başladığında da anne adayının yanındayız. Doğum sırasında en önemli görevimiz, ona başarabildiğini hatırlatmak, cesaretlendirmek ve mahrem alanı korumak. Doğumda en önemli olay bence mahremiyet. Hastane odasını sessiz, sıcak ve karanlık yani doğuma uygun şekilde korumaya çalışıyoruz. Öğrendikleri nefes çalışmalarını uygulatıyoruz, farkında olmalarını sağlıyoruz. Doğumdan sonra ilk emzirmeye kadar hastaneden ayrılmıyoruz. Ayrıca lohusa döneminde de evde 1-2 ziyaret yapıyoruz, emzirme konusunda yardımcı oluyoruz, konuşuyoruz, dertleşiyoruz.

Doula objektiftir ve anne adayının seçimine saygılıdır. Bir doula anne-baba için karar vermez. Ayrıca, herhangi bir prosedür için anne adayının adına bir teklifte bulunmaz. Sadece onun kararlarını destekler ve gerektiğinde ona doğum planını hatırlatır.

– Doulaların ebe ya da hemşirelerden farkı nedir? Doulalık için nasıl bir eğitim almak gerekiyor?

Ebe tıbbi eğitimi olan kişilerdir. Annenin, bebeğin sağlığından sorumlu sağlık personelleridir. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da doğumu evde veya hastanede ebeler yaptırıyor, çok acil bir durum olursa doktor devreye giriyor. Ülkemizde maalesef sistem o kadar medikalize olmuş ki sistem böyle işlemiyor.

Doula ise bir sağlık çalışanı, bir ebe ya da bir hemşire değildir. Doula olmak için doktor veya ebe gibi sağlık çalışanı olmaya da gerek yok ayrıca. Ülkemizde ve yurt dışında doula yetiştiren kurumlar var.

Doula, anneye ve ailesine doğumdan önce, doğum sırasında ve lohusalıkta fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan bu konuda eğitimli profesyonel kişidir.

Hamilelik, doğum ve lohusa süreçlerinde fiziksel, duygusal ve bilgisel destek vermekle sınırlıyız.

Vajinal muayene yapmayız; bebğin kalp atışını dinlemeyiz veya başka herhangi bir medikal uygulama yapmayız.

Medikal konularda danışmanlık yapmayız.

Gebe ve ailesi adına karar vermeyiz.

Herhangi bir şekilde bir gebe, anne hakkındaki bilgileri bir üçüncü kişi ile konuşmayız.

Doulalık için, ben geçen sene eğitim almaya karar verdiğimde araştırmalarım beni DO-UM’a götürdü.  Bir yıl süren ciddi bir eğitim sürecimiz var. İki ayda bir, hafta sonları tam gün eğitim yapıyoruz, bu iki ay arasında ciddi ödevlerimiz var. Aynı zamanda kendi içsel çalışmalarımızı yapıyoruz, bu çalışmalar zaten hiç bitmiyor. Çok güzel kaynaklarımız var. Sürekli kitap okuyor, kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Kurs bitene kadar öğrenci doula olarak çalışıyoruz yani ücretsiz hizmet veriyoruz. Ben şu an öğrenci doulayım ve Mart ayının sonlarına doğru mezun olacağım. Sayımız gittikçe artıyor. Hatta yeni doula eğitimi açılıyor. İlgilenler http://www.do-um.com ‘dan eğitim detayına ulaşabilirler. 

-Doulalar ve babalar, annenin rahatı için nasıl koordine bir şekilde çalışmalıdır?

Bence babalara doğum sırasında iki tane öenmli görev düşüyor. Birincisi, anne adayına destek olmak; özellikle manevi anlamda. İkincisi ise mahrem alanı korumak. Doula da gerektiğinde babayı bu şekilde yölendirebiliyorlar.

– Anneler size nasıl ulaşabilir?

Benim bir blogum var. Bana ulaşmak isteyen anne adayları buradan ulaşabilir: www.doulannesra.wordpress.com

Tüm dolalarımızı da tanımak isterseniz: hhtp://icseldogum.com/index.php?idx=40 adresini inceleyebilirsiniz.

Ben neden doula oldum? Burada biraz doulalığın manevi tarafı ağır basıyor sanırım. Türkiye’de çok medikalize olmuş bir doğum konspeti var. Ayrıca, diğer dünya ülkelerinde doulalık daha yaygın. Amacımız, olumlu, pozitif doğum deneyimleri yaşadıkça bunları paylaşabilmek, örnek göstermek ve biraz olsun sistemi değiştirmek. Yurtdışında doulalık üzerine istatistikler de mevcut. Bir çok araştırmaya göre, doğuma bir doulanın katılması doğum süresini kısalttığı gibi, suni sancı, epidural, vakum ve sezaryen gibi tıbbi müdahalelerin de yaşanma ihtimalini büyük ölçüde azaltıyor. Annenin doğum deneyimlerinden memnuniyeti artıyor.

Verdiğim karardan son derece memnunum ve işimi çok severek yapıyorum.

www.facebook.com/DoulAnnEsra

www.twitter.com/doulannesra

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *