Tefal Yoğurtçum

Nov 9, 2012 byAlin doğmadan önce hazırlık olsun, öğreneyim diye defalarca yoğurt yapmaya kalkıştım. Sonuç kilolarca atılan süt ve geriye kalan şişe şişe ayranlar oldu:)) Utanıyorum kendimden. Kime sorsam aaa çok kolay canım, ılık süte 1 kaşık yoğurt mayalıyacaksın, sabaha hazır diyenlerin yüzünü hep kara çıkardım. Erol ben beceremiyorum diye kendisi yapmayı denedi sonuç yine hüsran oldu ayıptır söylemesi:) Canım Burcu’cum benim bu halimi görünce Tupperware’in vakumlu yoğurt yapma kabını almış, sonucu söylemiyorum bile.

Neyse sonunda Alin doğdu ve annem imdadıma yetişti bu makineyle. Şimdi bir yoğurt yapıyorumki sormayın gitsin. Şımardım habire yoğurt yapıp duruyorum:) Gelelim yapılışına: 1lt günlük süte 1 kaşık yoğurt koyup iyice eriyene kadar çırpıp, kabına koyuyorsunuz. Üstünü kapatıp, makineyi 10 saate kurdunuz mu mis gibi yoğurdunuz hazır oluyor.

Eğer yoğurt sulu olursa ya da süzme yoğurt seviyorsanız kabın içindeki süzgeçli ikinci kabı çevirdiğiniz zaman suyunu süzüyor.

Yanında 6 tane cam kabını da 2 litrelik makinenin yanında geliyor. Ben 1 litrelik aldım ama yine de hediye ettiler. O kaplarda ister meyveli yoğurt yapabilir, isterseniz de bebeğiniz için tek kullanımlık yoğurtlar hazırlayabilirsiniz.

Bu arada aklınızda bulunsun Beşiktaş’ta Tefal Outlet mağazası var. Orada indirimli olarak 150TL’ye satıyorlar.

Diğer annelerden notlar:

Lamia Sarı Dinç’in tarifi:
Fırın kapalı konumda olacak. Mini fırın ya da davul fırın olmayacak. Normal yoğurt mayalar gibi ılık süte mayayı çalıp direk fırına koyuyorsunuz. Yoğurt mayalanan kabın kapağı da açık olacak. 7-8 saat fırının kapağı açılmadan mayalanacak. Fırın kapakları iyi muhafazalı oldugu icin dışarıdaki havayla temasını kesiyor yoğurdun.. ;))

 

Burcu Sukusu: Arzum makinada çok güzel 10 saat süzme süper, Sütaş baby mix yoğurt ile mayalıyorum.

 

Hande Tanrıkulu: Ben Lera Fresca’nın sütüyle yapiyorum. Tavsiye ederim. Hep çok güzel oldu kıvamı. Harika bir süt.

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *