Taylan Kümeli’den sütün hayatımızdaki önemi

May 24, 2012 by

Sek, son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan süt hakkında merak edilen sorular ve bilinmesi gereken gerçekleri paylaşmak için biz anneleri Taylan Kümeli ile buluşturdu. Daha 16 günlük anne olan benim için bir açılış yazısı bu aslında:) Bebeğimi emzirdikten sonra anneme bırakıp o uyanana kadar Taylan Kümeli’yi dinlemeye gittim. Böylesine değerli bir organizasyonu kaçırmak olmazdı.

İşte toplantıdan bazı notlar..

Çocuklar için faydaları;

–          Süt, en bilinen kalsiyum kaynağıdır. Ancak aynı zamanda  Çinko gibi mineraller, A, D, E ve K vitaminlerince çok zengindir.  Bu vitamin ve mineraller gelişimin ayrılmaz parçalarıdır.

–        Hayvansal gıdalar arasında, vücudumuzun ihtiyacı olan besin bileşenlerinin tamamına yakın kısmını içinde bulunduran tek ürün olduğunu söyleyebiliriz.

–          Kazein içerir. Kazein, bebeklerin ve büyüme çağındaki çocukların gelişimi için kritik öneme sahip bir aminoasittir. Bu elzem amino asit, hücrelerin yenilenmesine ve çoğalmasına yardımcı olduğu için gelişim adına önemlidir.

–          Ergenlik öncesi çocuklarının metabolizmaları için gerekli olan yağda ve suda eriyen tüm vitamin türlerini barındırır.

–          Süt başlı başına, A vitamini, B 1 ve zeka kapasitesine etkili olan B 2 vitamini (riboflavin) için en önemli kaynaktır. Yarım litre süt içmekle söz konusu vitamin ihtiyaçlar büyük ölçüde (% 70’i) karşılanmaktadır.

Hamilelik ve menapoz döneminde olan Kadınlara özel faydaları

–          Yukarıda bahsettiğimiz içerikleri sayesinde osteoporoz yani kemik erimesi riskiyle savaşır.

–          Barsak fonksiyonlarını ve florasını düzenleyerek kadınların dönemsel olarak yaşadıkları pekliği giderir.
–          Hamilelikte hem annenin hem de bebeğin özellikle kemik ve diş sağlığı için elzemdir.

Laktoz intoleransı tanımı nedir?

Laktoz intoleransı, sütün içerdiği bir çok bileşikten biri olan süt şekerini yani laktazı sindirememek ve ona reaksiyon göstermek demektir.

Beslenmede sütün yeri, kaçınılması gerekenler

Süt, her öğünde, her türüyle beslenmemizde yerini alabilir. Bazen likit ve tanıdığımız klasik haliyle, bazen yoğurt, peynir ya da kefir olarak bazen de yemeklerimizde katkı maddesi olarak… Yaşımız, cinsiyetimiz, klinik yapımız bize günde tüketmemiz gereken süt miktarını söyler.

Ancak dikkat edilmesi gereken şey, demir içeren gıda ya da ilaç takviyeleriyle beraber süt tüketmeme gerekliliğidir. Zira demir ve kalsiyum birbirini nötralize eder.

Bu bağlamda, bebeklerin bir yaşına kadar annesütü ya da devam sütü dışında herhangi bir süt çeşidini “doğrudan” ve tek başına besin maddesi değeri ile tüketilmemesi gerektiğidir. Yoğurt, muhallebi gibi mayalandıktan sonra ya da katkı maddesi olarak sınırlı ölçüde tüketilebilir.

“Yazın ayran tüketmeyi unutmayın”

Unutmamak gerekir ki, tüketmemiz gereken birincil sıvı sudur. Alternatif olarak gazlı içeceklerin içerdiği rafine şeker ve bir çok katkı maddesi ve gıda boyası  gerçekten susuzluğu gidermek için yeterli olmadığı gibi, kan şekeri dengesini, sindirim florasını, barsak florasını ve bir çok sistemi olumsuz yönde etkiler. Ancak söz gelimi ayran, yazın artan sıvı ve elektrolit kaybını içerdiği tuz ve su bazlı içeriği ile azaltırken açlık kan şekerinin de dengelenmesine yardımcı olur.

 Yaza girerken formumuzu korumak için neler yapmalıyız?

–          Bol sıvı tüketmek

–          Günde 8 öğün beslenmek

–          Ara öğünleri ihmal etmemek, söz gelimi 1 porsiyon meyve eşliğinde 1 bardak ayran tüketmek

–          Yemek yedikten en az 2 saat sonra uyumak

–          Yavaş çiğnemek

–          Bütün hareket imkanlarını değerlendirmek

–          Ve yağ tüketimini dengelemek “

Süt hakkında verilen bilgilerden sonra Sek’in yeni ürünü olan kutu ayranları da tatma fırsatı bulduk. Özellikle naneli olanına bayıldım. Yaz kış en çok tükettiğim içeceklerden olan ayranın naneli seçeneğinin çıkması çok hoşuma gitti.

Emziren anneler için bir not:
Twitter’dan bir annenin bana nanenin emzirme dönemi için kaçınılması gereken bir baharat olduğunu söylemesi ile içime kurt düştü ve hemen Taylan Hanım’la paylaştım. Tam tersine nane ve ısırgan otu çayının süt yaptığını söyledi. Ben de naneli ayranımı afiyetle içtim:)

 

 

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *